reklamı kapat

POPÜLER

İki cepheden de doğrulama geldi; Ford ve Volkswagen gelecek için ortaklığa gidiyor

Ürün geliştirme ve altyapı konusunda Ford ve Volkswagen gibi iki önemli markayı bir araya getiren ortaklıkla üretim maliyetleri aşağıya çekilebilir.

Otomobil dünyasının içerisinde olduğu dönüşüm gereği son yıllarda marka odaklı ortaklık hamlelerinin haberlerini çok daha sık almaya başladık. Genellikle batarya ve hızlı şarj teknolojileri üzerine şekillenen bu el sıkışmalarına bu kez Volkswagen ve Ford dahil oluyor. Reuters kaynaklı olarak gündeme getirilmesinin ardından her iki cepheden gelen açıklamalarla netlik kazanan bu ortaklığın temelinde ise ticari araç sınıfı olacak. Küresel pazarda satışa sunulmakta olan araçların geleceği için teknoloji ve altyapı platformu üzerine şekillenmesini beklediğimiz bu anlaşma ile kullanıcıları eksiklerinden arındırılmış araçların beklediği de söyleyebiliriz. Şimdilik detayları çok fazla dallanıp budaklanmayan anlaşmada herhangi bir hisse satışının gerçekleşmeyeceğini belirtmeden geçmeyelim.

Masada görünenler

Markaların birbirleri arasında hisse satışını içermeyen bu ortaklık yeni jenerasyon modellerin üretim sürecindeki maliyeti düşürebileceği de şu aşamada satırlara yansıyor. Bu da kullanıcılara daha ulaşılabilir Volkswagen Transporter veya Ford Transit olacak geri dönecektir şüphesiz. Burada altı çizilmesi gereken diğer nokta parça transferinin de gündemde olduğu. Yani sadece ortak şasinin dışında bizleri ortak donanım ve motorlar da bekliyor olabilir. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ford’un önemli isimlerinden Jim Farley; “Bu ortaklık, var olan uygun koşulları bir araya getirmek ve geliştirmeye kendisini adamıştır. Volkswagen Grubu ile gündemde olan bu süreç küresel pazarda gelişme ve çeşitlenme konusunda bizim ne kadar uyumlu olduğumuzu da gösteriyor.” diyerek mutlu olduklarını dile getirdi. Volkswagen cephesi ise her iki markanın da ticari araç sınıfının farklı dallarında çok güçlü olduğunu ve ortaklık sayesinde bunun önemli bir avantaja dönüşeceğine işaret ediyor. VAN modellerinin dışında Ranger ve Amarok gibi iki önemli modeli de kuzen yapabilecek olan bu sürecin ne gibi etkileri olacağını hep birlikte göreceğiz.

Sizce bu ortaklık en çok hangi tarafa yarayacak?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...