reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen’den kullanıcı deneyimine yeni boyut getiren konsept: Digital Cockpit 3D

Efsane modeli T1’in dönüşünü I.D Buzz ile kutlayan Volkswagen, otomobillerinde gelecekte yer vereceği kokpit teknolojileriyle de kullanıcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Markanın “Volkswagen Digital Cockpit (3D)” adını verdiği fütüristik tasarımı, ileri teknolojiyle harmanlandığında kullanıcılara çok daha sezgisel ve güvenli sürüşün kapılarını aralıyor.

vwces1
Özellikle bu yılki CES organizasyonunda Panasonic ve Harman gibi bağımsız üreticilerin yanı sıra otomobil markalarının da yüksek teknolojili kokpit tasarımlarına yer verdiğini görüyoruz. Bu bağlamda günümüzde pasif olarak kullanılan head up display ekranlarının gelecekte çok daha aktif kullanılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz ki Volkswagen’in organizasyonda tanıttığı kokpit tasarımında da bu dediklerimizin ibarelerini görmek mümkün. Direksiyonun arkasında ve konsolun merkezinde olmak üzere toplamda iki adet ekranın yer aldığı tasarımda çok daha net ve gerçekçi bir kullanıcı deneyimini navigasyon başta olmak üzere birçok donanımda aktif olarak kullanılıyor. Konseptte yer alan merkezdeki ekran ve klima ayarlarına ekranın ön tarafında yer alan dokunmatik bölümden erişmek mümkün.

Sürücü ekranına erişimse direksiyon üzerinde yer alan dokunmatik bölümden sağlanıyor. Bu ekranda kullanıcı donanım dahilinde sunulan sürücü destek sistemlerinden birçok özelliğe doğrudan kullanabiliyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin yer aldığı head up display, anlık bilgilendirmeleri sanal grafiklerle görüntüleyerek sürücünün gözünü yoldan ayırmamasında en büyük yardımcısı konumunda. Volkswagen’in sesli komutları algılayan kişisel asistan özelliğiyle koordineli olarak çalışabildiğini açıkladığı sistemi 2020 yılı itibarıyla modellerdeki yerini alacak.