reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Samsung Digital Cockpit 2021

Otomobil yaşam alanlarının geleceği: Samsung Digital Cockpit 2021 [Video]

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, CES 2021’de tanıttığı Samsung Digital Cockpit 2021 ile geleceği gözler önüne seriyor.

Advertisement

Samsung Digital Cockpit CES 20218’den bu yana her yıl karşımıza çıkıyor. CES 2021 kapsamında gelen Samsung Digital Cockpit 2021 ise bu konuda ulaşılan son noktayı gözler önüne seriyor. Samsung tarafından yayımlanan yukarıdaki videoda görebileceğiniz bu otomobil içi yaşam alanı / kokpit sistemi, bizi bu konuda önümüzdeki 10 yıl içinde nelerin beklediğini göstermek adına dikkat çekiyor. Firmanın tam 49 inçlik bir QLED ekranı merkeze aldığı yeni kokpit, otomobilleri adeta bir ev ortamı haline getiriyor. Elbette otonom sürüş odağında hazırlanan kokpit, kişilerin otomobilleri içerisinde içerik tüketmesine ve hatta oyun oynamasına dahi odaklanıyor. Firma ön taraf kadar arka tarafı da yani arkadaki yolcuları da unutmuyor. Digital Cockpit 2021 arkasında hareketli tasarlanan yani dikey ya da yatay kullanılabilen bir ekran bizleri karşılıyor. Firma bu ekran üzerinden araç için video konferans / toplantı gibi bir amaç dahi hayal ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Digital Cockpit 2021 çok dikkat çekici görünüyor

Hazırlanan kokpit sisteminin direksiyonuna 8,8 inç bir dokunmatik ekran koyan Samsung, aracın dışını da ekransız bırakmıyor. Burada önde 13,2 inç boyutunda bir ekran kullanılıyor. Bu ekran yayalar ile araç arasında yazılı bir iletişim kuruyor.

Oyun modu özelinde hareketli bir ses sistemi dahi hazırlayan Samsung, kurduğu sistemin merkezine Exynos Auto V9 işlem birimini koyuyor. Elbette 5G’nin de merkezde olduğu bu otomobil yaşam alanı, yakın zamanda gerçek bir araçta karşımıza çıkmayacak. Ancak bu geleceğe adım adım hızlı yaklaşıyoruz.