reklamı kapat

POPÜLER

Samsung PixCell LED

Geleceğin far sistemi Samsung PixCell LED ile tanışın [Video]

Geleneksel otomobil far sistemleri artık geride kalıyor. Birçok firma bu konuda çok gelişmiş seçenekler sunuyor. Gelecekte ise karşımıza Samsung PixCell LED çıkacak.

Samsung, bildiğiniz üzere çok yönlü firma. Şirketin gerçekten birçok alanda aktif çalışmaları bulunuyor. Bunlar arasında otomotiv tarafı da yer alıyor.

Hatta Samsung otomobil tarafına büyük önem veriyor. Kendisi bir otomobil üretmiyor ancak diğer firmalara satmak adına önemli teknolojiler geliştiriyor.

İşte bunların en yenisi Samsung PixCell LED oldu. Bu bir otomobil far sistemi ve geleceği gözler önüne seriyor.

Tanıtım videosunu yukarıda izleyebileceğiniz PixCell LED sistemi, tek bir LED çip üzerinde 100 farklı bağımsız LED barındırıyor. Bu sayede sistem ortama göre dinamik ışık ayarı sunabiliyor.

PixCell LED far sistemi, güncel bazı otomobillerde de yer alan gibi karşıdan gelen sürücülerin gözünü almıyor. Sistem karşıdaki aracı tespit ediyor ve o bölgedeki LED’leri kapatarak rahatsızlık yaratmıyor.

Bu sektörde “Adaptive Driving Beam (ADB)” olarak geçen sistemin PixCell LED üzerinde bir sonraki seviyeye geçtiği aktarılıyor. Bu far sisteminde yüksek ihtimalle kısa ya da uzun farkı da bulunmuyor.

Sistem sürekli maksimum performans gösteriyor, belirli piksellerin kapatılmasıyla uzunlar da hiçbir zaman diğer sürücüleri rahatsız etmiyor. Burada çok hassas ayardan bahsediliyor.

Samsung PixCell LED, şirkete göre 300:1 gibi alan için yüksek bir kontrast değerine sahip. Sistem aynı zamanda ufak olmasıyla da dikkat çekiyor. Böylelikle yerden tasarruf sağlanıyor.

Bu sistemde LED’in önüne mercek koymak kullanım yeterli oluyor. Ara elemanlar aradan çıkarılıyor. Sistemde yüzeylerde farklı işaretler de yansıtılabilecek gibi görünüyor. Sistemin ne zaman gerçekten kullanıma gireceğini ise zaman gösterecek.

Samsung PixCell LED yanında firma Digital Cockpit sistemi de geliştiriyor

Hatırlamak adına Samsung, otomotiv tarafı için Digital Cockpit isimli bir sistem de geliştiriyor. Bu sistem CES 20218’den bu yana her yıl karşımıza çıkıyor.

CES 2021 kapsamında gelen Samsung Digital Cockpit 2021 ise bu konuda ulaşılan son noktayı gözler önüne sermişti. Bunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.