reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Digital Cockpit 2020
Samsung Digital Cockpit 2020
Samsung Digital Cockpit 2020
Samsung Digital Cockpit 2020
Samsung Digital Cockpit 2020

Geleceğin otomobilleri için: Samsung Digital Cockpit 2020

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, CES 2020 kapsamında HARMAN ile ortak geliştirilen Digital Cockpit 2020 ile karşımıza çıktı.

Samsung, kendisi bir otomobil üretmiyor olmasına rağmen bu alanda da çalışmalar gösteriyor. İşte bu çalışmaların en yenisi CES 2020’de tanıtılan Digital Cockpit 2020 oldu. Digital Cockpit 2019‘un üstüne kurulan bu altyapı, otomobil içindeki yaşama alanını geleceğe taşıyor. Firmanın kurduğu bu yeni altyapı tam sekiz farklı ekrana sahip. Burada hem sürücü hem de yolcuları düşünen şirket, tüm altyapının otomobillere özel işlemci Exynos Auto V9 üstüne kurulduğunu aktarıyor. Sistemdeki Android 10 temelli araç içi gelişmiş eğlence sistemleri oldukça akıllı tasarlanmış. Örneğin Digital Cockpit 2020 sürücüsünü yüz tanıma ya da telefonundaki parmak izinden tanıyabiliyor. Beklendiği üzere Samsung’un Galaxy serisi telefonlarıyla tam bağlantılı çalışan sistem, bu sayede kişisel özelleştirmeleri ve örneğin telefonda yapılan bir rotayı hemen araç ekranına aktarabiliyor. Dijital asistan Bixby temelli kokpitteki fiziksel tuşları bile bir dijital ekran temelli tasarlayan Samsung, konsol üstüne konulan QLED ekranda temel sürüş bilgilerini yola en yakın şekilde gösteriyor. Bu sayede sürücü gözünün yolda ayırmamış oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Digital Cockpit 2020 geleceği gösteriyor

Bazı bilgileri konsola yansıtma yeteneği de bulunan Digital Cockpit 2020, fuar alanındaki konseptte bir dış arka ekran dahi gözler önüne seriyor. Bu 53,7 inç ekran, arkadaki sürücülere örneğin bir kazayı bildirebiliyor. Altyapıda yüksek kaliteli ve çevresel ses sistemleri kullanan Samsung, sistemi elbette dijital ayna sistemi üstüne kuruyor. Bu sistemde aynaların yerini ekranlar ve kameralar alıyor. Tüm Digital Cockpit 2020 altyapısının 5G üstüne kurulduğu aktarılırken, sistemin ne zaman gerçek bir araçta yer alacağı bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

Avatar’dan ilham alan otomobil