reklamı kapat

POPÜLER

Firefox VPN

VPN hizmeti sunan tarayıcı arayanlara yeni alternatif

Kendinden VPN hizmeti sunan tarayıcılara yeni bir alternatif geliyor. Firefox Private Network, kullanıcılara internet üzerinde daha fazla mahremiyet tanıyor.

Opera kullanıcılarının uzun süredir yararlandığı VPN hizmetli tarayıcı servisi şimdi Firefox ile kullanıcılara yeni bir alternatif sunuyor. Firefox Private Network, her ne kadar Mozilla tarafından “VPN hizmeti” olarak adlandırılmasa da teknik olarak o işlevi görüyor. “İnternette güvenli ve şifreli deneyim” mottosuyla sunulan servis Opera’daki gibi tarayıcı tabanlı çalışıyor. Yani Firefox’u kullanmadığınız anlarda yaptığınız hiçbir işleme etki etmiyor. Böyle bir servise ihtiyacınız varsa bunun için özel olarak geliştirilmiş ayrı bir uygulamayı kullanmanız gerektiğini belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firefox da tarayıcıya VPN getiriyor

Mozilla hizmeti özellikle herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlıyken ya da reklamlardan kaçmak için kullanabileceğinizi belirtiyor. Elbette bölgesel erişime kapalı siteler için de sistem işliyor. Hizmet Opera’da olduğu gibi kullanıcılara ücretsiz olarak sunuluyor. Halihazırda son sürüme kavuşmadığını da belirtelim. Şimdilik beta sürümü indirilmeye açılan servis ilk etapta Amerika’daki kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Tabii tarayıcı olarak da Firefox’u kullanıyor olmak gerekiyor. Private Network’u indirdikten sonra arama çubuğunun sağında ikon beliriyor. Buradan basit bir şekilde açıp kapatabiliyorsunuz. Şimdilik sadece Amerika içi hizmet sunduğu için, Opera’daki gibi bölge değiştirme seçeneklerine yer vermiyor. Opera kullanıcılarının da bildiği üzere, oradaki hizmette konumunuzu Avrupa ya da Amerika olarak seçebiliyorsunuz.

Private Network ücretsiz, ancak Mozilla bu durumun kısa süreli olduğunu belirtiyor. İlerleyen dönemlerde VPN hizmeti aylık abonelik şeklinde kullanıcılara sunabilir.

İlginizi çekebilir

Opera’dan oyunculara özel tarayıcı