reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp “mavi tik” özelliği artık kapatılabiliyor

Hatırlayacağınız üzere kısa süre önce yayınlanan güncelleme ile mesaj okundu anlamına gelen “mavi tik” özelliğine kavuşan WhatsApp, kullanıcıları adeta ikiye bölerek yoğun tartışmaları da beraberinde getirmişti. Konu hakkında başı hayli ağrıyan WhatsApp ise gelen talepler doğrultusunda yeni bir güncelleme daha yayınlayarak “mavi tik” özelliğinin isteğe göre kapatılabileceğini açıkladı.

“Mavi tik” özelliğinin ikili ilişkiler açısından ciddi anlamda problem oluşturacağını savunan kullanıcıların baskıları işe yaradı ve beklenen yeni güncelleme nihayet geldi. WhatsApp’ın resmi internet sitesinde yayınlanan 2.11.444 sürümünün ayarlar menüsüne “Read receipts” kutucuğunu ekleyen mobil uygulama, “mavi tik”i kapatmanız durumunda sizin de karşı taraf için bu özelliği kullanamayacağınız konusunda uyarıyor. Yani ilgili seçeneği devre dışı bırakırsanız kendi mesajlarınızın da okunup okunmadığını göremiyorsunuz.

mavi_tik
Kısa süre önce avukat Christian Solmecke’in onay işaretinin gizlilik ve kanunlarla ilgili sebeplerden ötürü yasalara aykırılık arz ettiğini belirtmesinin hemen ardından yayınlanan güncelleme, WhatsApp’ın yasal yükümlülüklerle uğraşmak istemediğine işaret ediyor. Şimdilik web sitesi üzerinden Android cihazlar için erişilebilen güncellemenin kısa süre içerisinde uygulama mağazalarında yayınlanması bekleniyor.

YORUMLAR