reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

WhatsApp’ta “arkadaşlıkları bozan” mavi tik açığı

Yoğun olarak kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp seneler önce pek çok kullanıcının yanını sıkan bir yenilik tanıtmıştı. Mavi tik olarak andığımız bu özellik mesajınızın okunup okunmadığına dair bilgi veriyor. Bu düzenden memnun olmayanlar ise özelliği kapatıp rahat edebiliyordu. Fakat WhatsApp’ta problem yaratabilecek yeni bir açık keşfedildi.

Kısaca özetlemek gerekirse eğer WhatsApp’ın okunma bilgisini iletmesini istemiyorsanız ayarlarınızı değiştirmek gerekiyor. Bunun için ayarlar menüsünde hesap başlığına gelmeniz gerekiyor. Buradaki gizlilik kategorisinin altında okundu bilgisinin yanındaki tiki kaldırıyorsunuz. Böylece arkadaşlarınızdan gelen mesajları okusanız dahi yanında mavi tik çıkmıyor. Siz de istediğiniz zaman cevap verme özgürlüğüne kavuşuyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neye dikkat etmek gerekiyor?

Siddharth Singh‘in fark ettiği açık ise çevrenizdekilerin sizi bir anlamda tuzağa düşürmesine izin vermiyor. Yukarıda dediğimiz ayarlamalar metin mesajları ve videoları içeriyor. Fakat size sesli mesaj gönderildiğinde işler değişiyor. Mesajın bir saniyesini bile dinleseniz karşınızdaki mesajın altında mavi tik görüyor. Böylece mesajlarını okuyup cevaplandırmamayı tercih ettiğinizi anlayabiliyor. Şimdilik bu problemden kurtulmanın tek yolu bulunuyor: Eğer okundu bilgisini kapalı tutuyorsanız size gelen sesli mesajları hemen dinlemeyin. Cevaplamak için müsait olduğunuz bir zamanı bekleyin. Öte yandan WhatsApp’ın bu açığı kapatmak için ne zaman harekete geçeceği de merak konusu.