reklamı kapat

POPÜLER

Range Rover Sport SVR

Ferrari 458 Italia kaptırdı; Range Rover Sport SVR’ın 99 virajlı dağ yolunda soluksuz izleyeceğiniz rekoru [Video]

Kısa bir süre önce “Cennet’in Kapılarına” dayanan Range Rover, bu kez Sport SVR ile Ferrari 458 Italia’nın iki yıl önce elde ettiği rekorun peşine düştü.

Range Rover’ın geçtiğimiz ay içerisinde resmi Youtube hesabı üzerinden paylaştığı bir video ile, ilk kez hibrit motor teknolojisiyle sunulan Sport‘un etkileyici yeteneklerine şahit olduk. Çin’in Tianmen Dağı’nın üzerinde oturan doğal bir kaya kemeri olan Cennetin Kapısı’na nefes kesen bir tırmanış gerçekleştiren araç, tam 999 basamağı ve yürüyerek çıkarken bile tedirgin edici olan eğimi geride bırakmayı başarmıştı. Bu projenin bir ay ardından gelen yeni video ise markanın, bölgeyi fazlasıyla sevdiğini ve kırılacak yeni rekorların olduğunu işaret ediyor. Bu kez Ferrari 458 Italia‘nın 2016 yılında elde ettiği zaman, Range Rover Sport SVR tarafından kırılmaya çalışıldı.

Range Rover Sport SVR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SUV, süper sport sınıfına karşı

Eşsiz doğası ve 99 keskin virajıyla dünyanın en ünlü yollarından birisi olan “Tianmen Yolu“nda gerçekleştirilen bu denemede, Range Rover Sport SVR’ı hayli zor bir macera bekliyordu. Virajların yanı sıra zamanı da karşısına alan aracın Ferrari 458 Italia’nın 10 dakika 30 saniyelik derecesini geride bırakması için kaybedecek bir saniyesi bile yoktu. Kaputunun altında 5.0 litrelik V8 makine kullanılan SVR; 575 PS’lik güç, 700 Nm tork, 4,5 saniyelik 0-100 ve 280 km/s’lik maksimum hız değerine sahip. Bu değerler her ne kadar bir SUV için fazlasıyla etkileyici olsa da, söz konusu olan yolun dinamiklerini ele aldığımız ve karşısında bir süper sport otomobil olduğunu düşündüğümüzde sadece bu değerlerin yeterli olmayacağını görmek çok da zor değil.

Tüm bunlara rağmen Ferrari’yi geride bırakmayı başaran Sport SVR’ın, 9 dakika 51 saniyelik toplam süre ve 68,8 km/s ortalama hız ile rekoru kırdığı açıklanıyor. Sözü fazla uzatmadan sizleri bu etkileyici deneyimle baş başa bırakalım. İlgili videoyu haberin ana görseli üzerinden izleyebilirsiniz.