reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

WhatsApp Code Verify

WhatsApp Web için gelen resmi tarayıcı eklentisi: “Code Verify”

En çok kullanılan anlık mesajlaşma servisi WhatsApp, bugün “WhatsApp Web” sürümü özelinde bir adım attı ve Code Verify kullanıma sunuldu.

Advertisement

Code Verify, Chrome için buradan, Edge içinse buradan elde edilebilen bir tarayıcı eklentisi. Yakında Firefox için de gelecek eklenti, direkt olarak çok popüler WhatsApp Web sürümünü merkeze alıyor. Konuda bir açıklama yapan çatı şirket Meta, “Code Verify, WhatsApp’ın web’de kullanıldığı durumlarda uçtan uca şifreleme özelliğine ekstra bir güvenlik katmanı ekler.” diyor ve ekliyor: “Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge’in resmi tarayıcı uzantısı mağazalarından indirebileceğiniz Code Verify web tarayıcısı uzantısı, WhatsApp Web’in orijinal ve değiştirilmemiş bir sürümünü kullanıp kullanmadığınızı otomatik olarak kontrol eder. Böylece mesajlarınızın hedeflediğiniz alıcılarla aranızda kaldığına ve başka kimse tarafından görülemediğine emin olabilirsiniz. Bu uzantı WhatsApp Web’i çalıştırmak için kullandığınız kodun diğer bütün kullanıcıların kullandığı kodla aynı olmadığını algılarsa gereken işlemleri yapabilmeniz için size bildirim gönderir.”

Peki Code Verify nasıl kullanılıyor? Bu konuda gelen resmî açıklama ise şöyle: “En iyi kullanıcı deneyimi için Code Verify tarayıcı uzantısını indirdikten sonra araç çubuğunuza sabitlediğinize emin olun. Bu sayede uzantıyı ve uzantının durumunu kolayca görebilirsiniz. WhatsApp Web’i (web.whatsapp.com) kullandığınızda Code Verify otomatik olarak çalışacaktır.

Uzantı araç çubuğunuza sabitlendiğinde ve WhatsApp Web için kullanılan kod tamamen doğrulandığında, araç çubuğunda yeşil daire içinde bir onay işareti gösterilir. Bu işaret kodun tamamen doğrulandığını gösterir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tarayıcılara diğer eklentiler ile benzer şekilde saniyeler içerisinde yüklenen ve kullanıma hazır hale gelen tarayıcı eklentisi Code Verify için şu güvenlik / gizlilik odaklı notlar da düşülüyor:

“-Code Verify tarayıcı uzantısı sadece WhatsApp Web’deki temel kodun diğer bütün kullanıcıların kullandığı kodla aynı olup olmadığını kontrol eder. Bu uzantı gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları okumaz ve bu içeriklere erişmez. Ayrıca WhatsApp olarak, uzantıyı indirip indirmediğinizi bilmeyiz.

-Code Verify tarayıcı uzantısının performansı, kullandığınız diğer tarayıcı uzantılarının duraklatılmasına veya devre dışı bırakılmasına bağlı olabilir.

-Code Verify tarayıcı uzantısı WhatsApp Web’de kullanılan kodu doğrular ancak WhatsApp Masaüstü’nü etkilemez.

-Uzantı; verileri, meta verileri veya kullanıcı verilerini kaydetmez ve WhatsApp ile herhangi bir bilgi paylaşmaz. Ayrıca, gönderdiğiniz veya aldığınız mesajları okumaz ve bu içeriklere erişmez.”

WhatsApp Web odaklı Code Verify yanında bu da ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın