reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp’ta iki adımlı numara doğrulama dönemi

WhatsApp devamlı olarak güvenliği daha güçlü hale getirebilmek için çalışmalar yapıyor. Son olarak geçen aylarda uçtan uca koruma sistemini devreye sokan WhatsApp, şimdi de yeni bir güvenlik adımı daha sunuyor. Bu yeni adım sayesinde kötü niyetli kişilerin WhatsApp’a erişiminin önüne geçiliyor.

Bilindiği üzere telefonda WhatsApp’ı etkinleştirebilmek için belirtilen numara bir mesaj gönderilmesi yeterli oluyor. Bu da herhangi birinin WhatsApp’a erişebilmesi ihtimalini doğuruyor. Bu yeni koruma sayesinde telefon numarası yeniden aktifleştirilirken 6 haneli bir şifre girilmesi istenebiliyor. Şifre yanlış girildiği takdirde telefonda o numaranın kullanılması mümkün olmuyor. Ayrıca şifrenin unutulmasına karşı önlem olarak e-posta adresi de girilebiliyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. WhatsApp e-posta ile herhangi bir doğrulama linki göndermiyor. Dolayısıyla e-posta adresinizi yanlış girdiyseniz ve bir de şifrenizi unuttuysanız hesabınıza erişmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle e-posta adresinizi girerken tekrar tekrar yazımın doğruluğunu teyit etmenizde fayda var.

Kullanılabilir hale gelen iki adımlı doğrulama sistemini aktif hale getirmek için birkaç adımı takip etmek yeterli oluyor. Ayarlar bölümünden hesap ayarlarına girildiğinde iki adımlı doğrulama kısmına ulaşılıyor. Buradan şifre ve e-posta adresi belirlendiğinde ise işlem tamamlanmış oluyor. Bu aşamadan sonra numara doğrulaması için bu 6 haneli şifreyi girmek gerekiyor.