reklamı kapat

POPÜLER

Windows 10’un büyümesi şubat ayında durgunluk dönemine girdi

Microsoft, Windows 10’u en iyi ve en çok tercih edilen işletim sistemi haline getirmek için büyük bir çaba sarf ediyor. Fakat şubat ayı verilerine baktığımızda Windows 10’un kullanılma oranının bir durgunluk dönemine girdiğini görüyoruz.

Bildiğiniz gibi Windows 10 piyasaya sürüldüğünde kullanıcılar cihazlarının otomatik olarak güncellemeye geçmesinden şikayetçi olmuştu. Ardından bu işletim sisteminin eksikleri ve problemleri kullanıcıları rahatsız etmeye başlamıştı. Microsoft o zamandan beri Windows 10’u piyasanın en iyisi haline getirmek için ciddi bir çaba harcıyor. Yapılan birçok değişikliğin yanı sıra hepimiz nisan ayında yayınlanacağı düşünülen Creators Update‘i bekliyoruz.

NetMarketShare‘in verilerine göre Windows 10’un kullanım oranı şubat ayında yüzde 48.41‘e ulaştı. Bu rakam ocak ayında yüzde 45.19’du. Steam‘in aylık raporuna göre bilgisayar oyuncularının yüzde 48.77’si Windows 10’u tercih ediyor. Ancak bu rakam aralık ayında yüzde 50 sınırını aşmıştı. Kısacası oyuncuların Windows 10 kullanım oranında düşüş yaşanıyor. Bu noktada belirtmek lazım ki genel tabloya bakıldığında Windows oyuncuların yüzde 95 tarafından tercih ediliyor. Yani Microsoft’un liderliği devam ediyor fakat Windows 10 cephesinde bir durguluk söz konusu.

Microsoft’un açıklamasına göre Windows 10, 400 milyon kullanıcı sayısını Eylül 2016’da aştı. Fakat o zamandan beri ne gibi değişiklikler yaşandığını bilmiyoruz. Çeşitli mecraların paylaştığı verilere bakılırsa Windows 10’un hızlı büyüme dönemi son bulmuş olabilir.