reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11 merkezli başlangıç menüsü reklamları herkese açılıyor

Windows 11 başlangıç menüsüne reklamlar geliyor. Microsoft bu konuda çok büyük eleştiriler alıyor ancak geri adım atmıyor.

Geçtiğimiz hafta testleri başlayan, bu hafta içerisinde ise herkese açılacak (KB5036980 güncellemesi temelinde) yeni süreç kapsamında Windows 11 başlangıç menüsündeki “önerilen” kısmında farklı servislerin ya da uygulamaların reklamları karşımıza çıkacak. Bu reklamlar sevindirici şekilde istenirse ayarlardan (Kişiselleştirme kısmından) kapatılabilecek ancak yerleşik olarak açık gelecek. Resmi test sürecinde 1Password’un reklamını yaptığı görülen Microsoft, bu konuda daha önce de dediğimiz gibi iyi geri dönüşler almıyor. Bundan önce ise Windows 10 için kişilere ücretli güvenlik desteği satılacak olması ses getirmişti. Geçtiğimiz yıl içinde bir açıklama yapan Microsoft, Windows 10 işletim sistemine olan desteğin 14 Ekim 2025 tarihinde kesileceğini duyurdu. 2025 yılına kadar güvenlik güncellemeleri alacak yani bulunan yeni güvenlik açıklarına karşı savunmasız bırakılmayacak işletim sistemi, 2025’in ötesine ise güvenli şekilde ancak ücretli olarak taşınabilecek. Çünkü resmi açıklamaya göre Microsoft, Windows 10’da kalmak isteyen şirketler yanında artık kişilere de güvenlik güncellemelerini 2025 sonrası için ücretli olarak sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konuda şirket tarafından, “Windows 11’e geçmenizi şiddetle tavsiye etmekle birlikte, Windows 10’lu cihazlarınızı güncellemenizi engelleyebilecek bazı durumlar olabildiğini biliyoruz. Bu nedenle herkese Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri sunacağız.” açıklaması yapılıyor, geçtiğimiz hafta yapılan paylaşıma göre uzatılmış desteğin ilk yıl için 61 dolar, ikinci yıl için 122 dolar, üçüncü yıl içinse tam 244 dolar olduğunu belirtiliyor. Bu “kurumsal tarafa özel” fiyatların cihaz başına olduğunu belirtmek gerekiyor.

Windows 11 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER