reklamı kapat

POPÜLER

windows 9

Windows 9’un görselleri ve teknik detayları sızdı

Windows 9’un birkaç hafta içinde resmi olarak tanıtılması bekleniyor. Ancak klasikleşmiş bir şekilde, Microsoft’un son işletim sisteminin detayları ve fotoğrafları da şimdiden internete düştü bile. Sızan görsellere bakarsak, Windows 8’den çok farklı bir arayüzle karşı karşıyayız.

windows 9
Alman web sitesinden sızan görsellere bakarsak Windows 8.1 ile gelen başlat tuşu Windows 9’da da yer alacak. Ancak başlata bastığımız zaman bu sefer çok daha farklı bir menü arayüzüyle karşılaşıyoruz. Belgeler, Fotoğraflar, Hesap Makinesi gibi klasik öğelerin yanı sıra; Metro arayüzdeki Takvim, Posta, Skype, OneDrive gibi Microsoft imzalı akıllı kutucuklar da başlat menüsünde kendini gösteriyor. Yine Windows 8.1’de Başlangıç Ekranı’nda yer alan Kullanıcı ve Güç Seçenekleri öğeleri, Windows 9’da başlat menüsünün en üstüne taşınmış görünüyor.

windows 9
Windows 9’la gelecek bir başka radikal değişiklik ise Charm çubuğuyla alakalı. Fareyle ekranın sağ alt veya sağ üst kısmına gelince beliren Charm çubuğu sandığımız gibi tamamen ortadan kalkmayacak ancak istendiği taktirde bu özellik devre dışı bırakılabilecek.

windows 9
Görünüşe bakılırsa Microsoft, kimilerince çok beğenilen kimilerince eleştiri konusu olan yeni arayüzünü, mobil platformlar hariç, yavaş yavaş “normal” hale getiriyor. Ancak yine de Mağaza bölümünden Metro uygulamalarını indirmek hala mümkün. Yine de yeni işletim sisteminin tüm teknik detaylarına ulaşmak için 30 Eylül‘ü beklemekte fayda var.