reklamı kapat

POPÜLER

microsoft-build

Microsoft artık kahve fincanları mı üretecek? Build konferansına ilişkin son duyumlar!

Microsoft‘un “Threshold” (Eşik) kod adlı bir sonraki Windows sürümünün, nam-ı diğer Windows 9‘un duyurusuna sahne olması beklenen Build geliştiriciler konferansı bu hafta başlıyor. Windows 9 ve Office’e ilişkin pek çok açıklama merakla beklense de, en çok ilgiyi “Windows on Devices” adlı yeni Microsoft konsepti çekecek gibi görünüyor.

Alınan duyumlara göre Microsoft, Windows 9’un özelliklerini tam olarak açıklamayacağı gibi, piyasaya ne zaman sürüleceğini de belirtmeyecek. Ancak bu yeni sürümün Win32 uygulamalarını destekleyemeyeceği ve Windows Store üzerinden sık sık yeni güncellemeler sunacağı konuşuluyor.

Build konferansında açıklanması beklenen bir başka yenilikse Windows 8 ve 8.1’le kullanıma uygun, dokunmatik ekran dostu özelliklerle desteklenmiş yeni Word, Excel ve PowerPoint uygulamaları. Bu yıl yayınlanması beklenen yeni Office, yeni ve “modern” Windows 9’un habercisi özelliklerle gelecek gibi.

windows_9
Ancak esas merak edilen, yeni ortaya çıkan ancak tam olarak çalışmayan “Windows on Devices” (Cihazlarda Windows) sitesinde görülen ilginç ürünlerin gerçek olup olmadığı. Siteye erişenlerin açıklamalarına göre sitede robotlar, akıllı kahve fincanları ve konuşan oyuncak ayılar gibi yeni bir akıllı ürün ailesinden bahsediliyor. Samsung’un evleri akıllandıracağına ilişkin haberler çıkmışken mükemmel bir zamanlamayla sızan bu haberin ardından, Microsoft’un yarın başlayacak konferansta tam ölçekli “akıllı” bir piyanoyla Windows on Devices konseptini tanıtması bekleniyor.

Şu anda içeriğiyle ilgili hiçbir bilginin netleşmediği Build konferansının pek çok sürprize sahne olacağına dair bir beklenti oluşmuşken Microsoft’un bizi hayal kırıklığına uğratmayacağını umuyoruz. Konferans süresince en güncel Microsoft haberlerini sitemizde bulacağınızı da not düşelim.