reklamı kapat

POPÜLER

Wolfenstein

 - Güncelleme: 08 Ekim 2009 07:24

MEZAR KAZICILARI
1943 yılında Nazi İmparatorluğu altın günlerini yaşıyordu. Avrupa neredeyse Nazilerin eline geçmişti ve ordular hemen hemen hiçbir cephede durdurulamıyordu. İşte bu dönemde Nazilerin gizli ilimlere bulaştıkları söylenir. Naziler dünyanın dört bir yanında sürdürdükleri arkeolojik kazılarda geçmişe dair gizemli izler aramışlar ve bunları imparatorluklarını daha iyi koruyabilmek ve yeni anlayışlar geliştirmek adına kullanmışlardı. Esrarengiz Ubersoldat projesi de bu karanlık işlerden biriydi. Uğursuz laboratuarlarda süper askeri geliştirmek adına binlerce savaş tutuklusunun üzerinde genetik araştırmalar yapıldığı halen sıklıkla dile getirilen bir söylenti. İşte Wolfenstein tüm bu karanlık işleri konu alan sürükleyici bir FPS. Uzunca bir zamandır da bekliyorduk kendisini. Aslına bakarsanız Raven ne zaman bir oyun yapsa heyecanlandırmayı başarıyor insanı. Genelde ortalamanın üzerinde oyunlar yapan firma, artık piyasanın enköklü oyun geliştiricilerinden biri durumuna geldi. Eh, Wolfenstein da klasik bir FPS olarak  hiç de fena durmuyor hani… Oyun türlerinin iyiden iyiye iç içe girdiği günümüzde tam anlamıyla ‘katıksız’ bir FPS olarak dikkat çekiyor Wolfenstein. Düşünmeniz gereken çok fazla unsur yok. Sadece yolunuzu buluyor ve önünüze çıkanları etkileyici silahlarla düşmanınızı indiriyorsunuz. Eğer eski koridor farelerindenseniz neden bahsettiğimi gayet iyi biliyorsunuzdur. Oyun Doom 3 ve Quake 4’ün de oyun motoru olan id Tech 4’ün geliştirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Bu nedenle grafiklerde pek bir sıkıntı yok. Fizik modellemesini de oyun motorunun içine konuşlandırılmış olan Havok hallediyor. Ancak asıl sorunumuz yapay zekada. Oyunun oynanışı oldukça eski bir formül kullanıyor ve yapay zeka da o eski FPS’leri hatırlatıyor bize… Maalesef düşmanların zekaları pek iç açıcı değil. Takım halinde çalışamıyor, uzaktan sıktığınız silahı hiç iplemeyebiliyorlar. Bu, elbette ki hem atmosferi, hem de oyundan alınan keyfi düşürüyor. Yapımcılar da yapay zekanın bu geriliğini, düşmanlara korkunç bir HP (Health Point) vererek kapatmaya çalışmışlar. Epeyce zor ölüyor uğursuz yaratıklar. Peki, yapay zeka geriliğine kadar geleneksel davranan bu oyunun hiç mi farklı yanı yok? Bu noktada hemen, The Veil sisteminden bahsetmek gerek. The Veil oyundaki kahramanımız Blazkowicz’in zamanı yavaşlatabilmesini, zırhlı düşmanları öldürebilmesini, haritadaki çeşitli engelleri geçmesini sağlayan bir görüş sistemi. Oyuna hem eğlence, hem de esneklik katıyor. Bir diğer değişiklik ise silahlar üzerinde yapabiliyor olduğunuz geliştirme ve modifikasyonlar. Oyunda kullandığınız her bir silahı geliştirebiliyor ve çeşitli özelliklerini istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz.

DİRİLER ŞEHRİ
Oyunun çok oyunculu kısmını ise tamamen ayrı bir oyun olarak değerlendirmek gerek. Hatta bu seçenekler tamamen ayrı bir firma tarafından geliştirilmiş. Endrant Stüdyoları’ndan çıkan çok oyunculu seçenekler, Team Deathmatch, Objective ve StopWatch gibi modlar bulunduruyor. Ayrıca bu seçenekler dahilinde kullanabileceğiniz üç farklı sınıf bulunuyor: Soldier (saldırı askeri), Medic (sıhhiye) ve Engineer (mühendis). Bu sınıfların hepsi de oyuna kendi ‘veil’ güçleriyle giriyorlar.

UZUN HİKAYE
Oyunun tek kişilik bölümü epeyce uzun ve severseniz sizi uzunca bir süre oyalayacaktır. Ancak hemen uyaralım, şayet oyun sayfalarımızı takip ediyorsanız, sektörün nerelere geldiğini yakından takip ediyorsunuzdur. Bu nedenle Wolfenstein’ın oldukça eski moda bir oyun olduğunu belirtelim. Eğer zaten oyun dünyası ile içli dışlı bir kişiyseniz, bir süre sonra oyundan sıkılma ihtimaliniz çok yüksek. Açıkçası uzunca bir süredir kendini Wolfenstein kadar tekrar eden bir oyun görmemiştim. Yine de özellikle boss savaşları gayet eğlenceli.

DURDURUN ZAMANI
Wolfenstein FPS tutkunlarının zaten alıp oynayacakları bir oyun. En azından geçmişe saygı için… Ancak geri kalan kitle için aynısını söyleyemeyeceğim. Birtakım yapay zeka problemleri, beklentileri karşılayamayan zayıf içerikli çok oyunculu mod ve en önemlisi fena halde iç bayan tekdüzelik zaman zaman oyunu çekilmez bir hale getirebiliyor. Yine de ajan Blazkowicz ve onca yılın hatırına bir şans verilebilir.

DURMAYINwolfenstein-1Yapay zeka her ne kadar geri de olsa kalabalık geldikleri anda canınızı çıkarabiliyorlar. Kalabalık (ve aptal) düşmanlara karşı en verimli taktik onları pusuya yatıp beklemektir. Birkaç tanesini peşinize takın ve bırakın mermilerinize kafa atsınlar.

ATEŞLEYİNwolfenstein-2Düşmanları öldü zannederseniz başınıza olmadık işler açılır. Yapımcılar yapay zekayı geliştiremeyince öyle bir güçlü yapmışlar ki düşmanları, dikkatli olmazsanız tek bir düşman için temiz iki şarjörünüz gider.

KULLANINwolfenstein-3The Veil gerçekten eğlenceli bir sistem. İşin eğlencesi bir yana postu deldirmemeniz için de kullanışlı bir araç. Mutlaka sık sık kullanın. Özellikle zamanı yavaşlatma seçeneği gayet işe yarıyor.

GELİŞTİRİNwolfenstein-4Oyundaki ilişkilerinizi elbette ki silahlarla kuruyorsunuz. Bu nedenle onların güçlü olması sizin için çok önemli. Elinizde ne kadar silah varsa hepsini geliştirebiliyorsunuz. En sık kullandığınız silahları belirleyin ve onların üzerine gidin.

AVLAYINwolfenstein-5Her ne kadar içerik zayıf olsa da oyunun çok oyunculu kısmı yine de eğlenceli saatler vadediyor. Özellikle Team Deathmatch ve StopWatch oldukça eğlenceli modlar. Denemeden geçmeyin.

OYNANABİLİRLİK
-3YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-3YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
RAVEN

DAĞITICI
ACTIVISION

PLATFORM
PC, PS3, XBOX 360

Wolfenstein

İLGİLİ HABERLER