reklamı kapat

POPÜLER

X, büyük bir içerik moderasyon merkezi kurmayı planlıyor

Elon Musk’ın sahibi olduğu sosyal medya platformu X, bugün öğrendiğimiz kadarıyla büyük bir içerik moderasyon merkezi kurmayı planlıyor.

Elon Musk, hatırlarsınız Twitter’i satın aldıktan sonra şirkette devasa işten çıkarmalar gerçekleştirdi, bu işten çıkarmalardan özellikle içerik denetleme ekipleri büyük darbe aldı. Bu konuda Avrupa’da ve özellikle son dönemde sahte içerikler üzerinden ABD’de eleştirilerin merkezinde kalan X, yapılan yeni açıklamaya göre Austin Texas merkezli olarak en az 100 kişiden oluşacak büyük bir içerik moderasyon merkezi kurmak adına çalışmalar yapıyor. Bu ekibin Child Sexual Abuse Material (CSAM) olarak geçen, çocuğu bir cinsel obje olarak gösteren içeriklere odaklanacağı aktarılıyor, ancak çalışanların gerektiğinde diğer alanlarda da içerik yönetim desteği vereceği belirtiliyor. Bu konuda güzel bir adım atan X, bundan önce ise teknik bir adımla gündeme gelmiş, platformun iOS uygulamasına “geçiş anahtarları” desteği getirilmişti. Yakında herkese genişletileceği düşünülen destek, güvenliği artırdığı için çok güzel görünüyor. Peki bu başka birçok firma tarafından da kullanılan geçiş anahtarları nedir? Sürece Google ile aktif olarak destek veren isimlerden olan teknoloji devi Apple bu konuda kendisi şunları aktarıyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Geçiş anahtarı, size gösterilmeyen şifreli bir oluşumdur ve parola yerine kullanılır. Geçiş anahtarı, parolayla karşılaştırıldığında güvenliği ciddi şekilde iyileştiren bir anahtar çiftinden oluşur. Bir anahtar geneldir, kullandığınız web sitesine veya uygulamaya kayıtlıdır. Diğer anahtar ise özeldir, yalnızca aygıtlarınız tarafından tutulur. Güçlü, endüstri standardı şifreli tekniklerin kullanılmasıyla, bu anahtar çifti aygıtlarınız ve web sitesi ya da uygulama arasında güçlü, özel bir ilişki kurmaya yardımcı olur.” 

Özelliği aktif olarak kullanan WhatsApp’ınGüvenli bir şekilde oturum açmanın basit bir yolu” olarak tanımladığı geçiş anahtarları hakkında paylaştığı kısa açıklama ise şöyle: “Parmak izinizi, yüzünüzü veya ekran kilidinizi kullanarak geçiş anahtarı temelinde doğrulama yapabilirsiniz. Geçiş anahtarlarınız güvenle Google Şifre Yöneticisi içerisinde saklanır.” Akılda bir geçiş anahtarı / parola tutulmasına gerek bırakmayan bu çok faydalı altyapı, kullanıcılardan şimdiden çok olumlu geri dönüşler alıyor.

X yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV