reklamı kapat

POPÜLER

X-Men Origins Wolverine

Fakat nadiren tüm bu engelleri aşmış bir proje çıkar karşımıza… Odağını dağıtmamış, sadece oyunu daha iyi kılabilecek noktalara eğilmiş, temiz bir proje… Ne yalan söyleyelim, Wolverine’nin başına otururken oyundan hemen hemen hiçbir şey beklemiyorduk. Fakat ilerleyen dakikalarda Logan güçlendikçe, oyunun kalitesi de gitgide artıyordu.

BENİ SAKIN KIZDIRMA…
Wolverine oldukça sıkı bir aksiyon oyunu. Oyunda, Adamantium pençeleri ve kendi kendine iyileşen bedeni ile Logan’ın, Wolverine oluş öyküsünü izliyoruz. Hikaye bize kah önceden renderlanmış kaliteli ara sahnelerle, kah oyun içi grafiklerle anlatılıyor. Şayet bir X-Men fanatiğiyseniz havaya girmeniz daha kolay olacaktır ancak oyunun sürükleyicilik konusunda bir sıkıntısı yok. Amerikan ordusunda özel time mensup olan Logan’ın Wolverine haline gelmesini, ezeli düşmanı Sabretooth’la olan mücadelesini ve düşmanlıklarının kökenini öğreniyorsunuz. Senaryo düzlemini tamamen filmden alan oyun, filmde değinilmeyen bazı ayrıntıları da konu ediyor. Wolverine’in oynanışı ise ilk başlarda biraz tekdüze gelse de yeni hareketlere ve güçlere ulaştıkça çeşitleniyor. Oyunda ilerledikçe daha fazla düşmanı aynı anda öldürebilecek güçlü hareketleri öğrenmeye başlıyorsunuz. En sonunda Logan düşmanların arasında dans eden, son derece güçlü bir ölüm makinesi haline geliyor. Oyundaki en büyük güzelliklerden biri de yaralarınızın yavaş yavaş kendiliğinden iyileşiyor olması. Savaşırken fazla hasar aldığınız zaman bedeniniz delik deşik oluyor ve bunu gerçek zamanlı olarak Logan’ın üzerinde görebiliyorsunuz. Bu noktada daha fazla hasar almaya devam ederseniz ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Ancak saklanacak bir yer bulup dinlenirseniz yaralarınızın ağır ağır kapandığını görebilirsiniz. Düşman tipleri ise oldukça çeşitli ve her biri de farklı taktiklerle savaşı gerektiriyor. Örneğin, Champion kıvamı düşmanlar hem daha güçlüler, hem de kombolarınızı kesebiliyorlar. Boss savaşları hem eğlenceli, hem de sinir bozucu olabiliyor. Boss’ların her birinin bir zayıf noktası var ve bulana kadar birkaç kere ölebiliyorsunuz. İşin can sıkıcı olan diğer yanı ise bu zayıf noktalar dışında boss’lara kesinlikle zarar veremiyorsunuz. Önce zayıf noktayı bulmalı ardından birkaç kere devam edecek bir döngünün içine girmelisiniz. Kaç – saklan – vur, gibi…

…İNAN Kİ…
Bir aksiyon oyununda önemli olan bir diğer nokta ise kuşkusuz harita tasarımlarıdır. Oyunun haritaları oldukça geniş ve zengin. Her zaman keşfedecek bir şeyler bulabiliyorsunuz. Oyunda nadir de olsa gidecek yolu bulmaya çalıştığınız bulmacalar bulunuyor. Özellikle Afrika bölümlerinde zaman zaman gözünüzü dört açmanız gerekebiliyor. Bu bölümler oyunun hızlı aksiyonunu bölmeyecek şekilde seyrek bırakılmış. Diğer taraftan haritaların bazı gizli noktalarında işinize yarayacak nesneler bulabiliyorsunuz. Oyunda zaman zaman heyecan verici ara sahnelerle karşılaşabiliyorsunuz. Doğru zamanda, doğru tuşlara basmanızı gerektiren bu sahneler son derece başarılı bir şekilde resimleniyor. Örneğin, oyunun ilk bölümlerinde bir helikopteri ele geçirdiğiniz bir sahne var ki gördüğünüz zaman ağzınızın açık kalacağını garanti ediyorum.

…BENİ KIZGINKEN…
Wolverine’in grafikleri de gayet tatminkar seviyede. Gerek karakter modellemeleri olsun, gerekse de çevre tasarımı olsun oyun son derece şık görünüyor. Saniyedeki kare oranında (Frame per Second) zaman zaman düşmeler olsa da oyunun geneli gayet akıcı. Oyunu hem PlayStation 3, hem de Xbox 360’ta deneme şansımız oldu ve Xbox versiyonunun daha akıcı grafiklere sahip olduğunu gördük. Bu da yapımcıların halen PS3’ün Cell işlemcisine yeterince alışamadıklarını gösteriyor. Oyunun PS3 versiyonunda genel takılma ve yavaşlama problemleri bulunuyor.

…HİÇ SEVMEZSİN!
Çeşitli düşmanlar, sayısız saldırı şekli, geliştirilebilir özellikler, özenle tasarlanmış haritalar. Wolverine, film oyunlarının kötü ününü bir nebze olsun düze çıkarabilecek bir marka. Yine de çok oynandığı zaman sıkabiliyor, bunu da bir kenara not edelim. Kimi teknik problemlerinin dışında, hızlı, eğlenceli ve sürükleyici bir macera Wolverine. Şayet bir X-Men hayranıysanız kaçırmayın, aksiyon oyunlarını seviyorsanız denemekten korkmayın.

GEZİNEtrafınızı iyice araştırmadan ilerlemeyin. Eğer ilerlerseniz size yeni güçler ve hareketler kazandıran ekstralardan mahrum kalıyorsunuz. Aksiyona kapılıp hızlı ilerlediğiniz takdirde sağlığınız da tehlikeli durumda kalabiliyor.

SAYINDüşmanlarınızı sayın. Etrafınızda kaç düşman olduğunuzu bilirseniz, çevrenizin sarılması güçleşecektir. Diğer taraftan ardı ardına gelen düşmanlarınızı bu sayede daha rahat kesebilirsiniz.

KİLİTLENİNKilitlendiğiniz düşmanlara çok çok uzaklardan saldırabiliyorsunuz. Bu saldırı tipi en iyi pusu kurarken işe yarıyor. Bir düşman grubuna pusu atacağınız zaman içlerinden en güçlü olanı seçip aniden indirin.

BAKINNadir de olsa gideceğiniz yolu bulamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda etrafınızdaki zıplanabilir yerleri görmeye çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır. Dikkatli olun ve yolunuzu şaşırmayın.

TOPLAYINDüşmanlarınızı öldürdükten sonra çıkan kırmızı küreleri toplayarak yeni hareketlere ulaşabiliyorsunuz. Diğer taraftan kimi malzemelerin içinden de çıkabiliyor bu küreler. Mümkün olduğunca kaçırmamaya çalışın.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
RAVEN

DAĞITICI
ACTIVISION

PLATFORM
PC, PS3, XBOX 360, Wii, PS2, PSP, DS

İLGİLİ HABERLER