reklamı kapat

POPÜLER

X (Twitter) LOG Tasarım

X (Twitter), para kazanma sürecinde bir değişikliğe gitti

Elon Musk’ın tartışmalı sosyal medya platformu X (Twitter), para kazanma sürecinde değişikliğe gidildiği duyuruldu.

X (Twitter) üzerinde içerik üreticiler biliyorsunuz uzunca bir süredir para kazanabiliyor, işte bu Türkiye’de de açık altyapıda bir değişikliğe gidiliyor. Şirket sahibi Elon Musk tarafından duyurulduğu kadarıyla Community Notes (Yanlış bilgi içeren içeriklere kullanıcılar tarafından doğrulama eklenme sistemi) özelinde üzerinde düzeltme yapılan gönderiler, artık gelir paylaşımından düşülecek. Yani firma yalan yanlış içeriklerden elde ettiği geliri paylaşımı yapan kişilerle paylaşmayacak. Bu sayede sansasyon yerine doğru bilgileri en üst düzeye çıkarmak istediklerini belirten Elon Musk, bu konuda bazı soru işaretleri doğuran ancak yine de mantıklı görünen bir adım atıyor. Son dönemde sırf daha çok gelir elde etmek adına yalan içerikleri artıran büyük bir kitle bulunuyor. Bu konuda Musk şu uyarıyı da geçiyor: “Community Notes’ları hedef alınan bir kişinin gelirini kesmek adına silah haline getirmeye yönelik her adım, tüm kod ve veriler açık kaynak olduğundan hemen belli olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce yeni paketler ses getirmişti. X (Twitter) hatırlarsınız geçtiğimiz haftalarda Premium Basic, Premium Standart ve Premium Plus olmak üzere üç farklı “Premium” abonelik seçeneği geliştiriyor haberleriyle ses getirmişti.

O zaman Premium Basic paketinde reklamların olacağı, Premium Standart paketinde yüzde 50 daha az reklam olacağı, Premium Plus paketinde ise reklamların tamamen kaldırılacağı söylendi. Bu konuda en son bir paylaşım yapan şirket sahibi Elon Musk ise direkt olarak şunları aktarmıştı:

“İki yeni X Premium abonelik seviyesi yakında başlıyor. Birisi daha düşük fiyata tüm özellikleri sunacak ancak reklamlarda azalma olmayacak. Diğeri daha pahalı olacak ancak reklam barındırmayacak.” 

Geçtiğimiz günlerde ise beklenen adım atıldı ve yukarıda da dediğimiz gibi üç farklı Premium abonelik sunulmaya başlandı. Artık en altta aylık 56 TL fiyatı olan Temel paket, ortada aylık 150 TL fiyatı bulunan Premium paket, en üstte ise aylık 300 TL fiyatı bulunan Premium+ paketi yer alıyor.

En altta reklamları tutan, orta pakette reklamları yüzde 50 azaltan, en üstte ise tamamen kaldıran X, aylık 300 TL verenlerin içeriklerini çok daha fazla öne çıkaracaklarını belirtiyor ve burada tüm araçlara tam erişim sunuyor.

X (Twitter) adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli