reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi RAMDISK

Xiaomi’den telefonlarının oyun performansını artıran yeni teknoloji: “RAMDISK”

Geçtiğimiz ay resmi olarak lanse edilen Xiaomi Mi 10 Ultra üzerinden dikkat çekmeyi başaran bir RAMDISK teknolojisinin duyurusu yapıldı.

Redmi K30 Ultra ile beraber tanıtılan Xiaomi Mi 10 Ultra, biliyorsunuz global olarak satılmayacak olması üzen cihazlar arasında yer alıyor. Bu açıdan Türkiye’de de resmi olarak satılmayacak olan telefon, artık RAMDISK isimli bir özelliğe de sahip. Telefon tarafında bir ilk olduğu iddia edilen teknoloji, oyun depolama için yerleşik depolama birimi yerine RAM’i kullanıyor. Mi 10 Ultra özelinde UFS 3.1 depolama birimi ve LPDDR5 RAM kullanıyor. Bu iki depolama birimi arasında okuma ve yazma konusunda gerçek anlamda dağlar kadar fark bulunuyor. Burada LPDDR5 RAM tam 44 GB/S okuma hızlarına kadar çıkabiliyor.

Xiaomi Mi 10 Ultra’da Game Center içerisinden açılabilen ve özellikle 16 GB RAM’e sahip versiyon için oldukça ideal olan RAMDISK teknolojisi, aktarıldığı kadarıyla oyunları yerleşik depolamaya oranla çok ama çok hızlı şekilde yükleyebiliyor ve oyun içi performansı da her şey daha hızlı yüklendiği için hatırı sayılır artırıyor. Şimdilik bu altyapıya 10 farklı oyunun destek verdiği aktarılıyor. Teknolojinin bazı uygulamalara da çalıştığı aktarılıyor. Firmanın süreci ilerleyen dönemde diğer cihazlara da genişletmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi Mi 10 Ultra için temel detaylar şöyle

Amiral gemisi akıllı telefonun başlangıç fiyatı 8 GB + 128 GB için 763 dolar seviyesinde yer alıyor. Fiyatlar 8 GB + 256 GB için 806 dolar, 12 GB + 256 GB için 864 dolar, 16 GB + 512 GB içinse 1.007 dolar seviyesinde. Arkasındaki kamera sistemiyle 120x zoom yapabilen telefon, aynı zamanda 120W hızlı şarj destekli pil sistemi de çok ses getiriyor ve OLED ekranında 120 Hz yenileme hızı da sunuyor. Mi 10 Ultra modeli daha önce de dediğimiz gibi direkt olarak “120” değeri üzerine kuruluyor.

İlgili Video