reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi kendi geliştirdiği ilk işlemcisini tanıttı

Akıllı telefon üreticileri genelde farklı bir firmadan işlemci almaktansa kendi işlemcilerini geliştirmeyi daha uygun görüyor. Zira bu sayede işlemci üzerinde daha fazla söz sahibi olunabiliyor. İşlemci ve yazılımın uyumlu olarak bir arada kullanılması da doğal olarak başarılı telefonlar ortaya çıkmasına vesile oluyor. Xiaomi’nin uzun süredir hakkında ipuçları verdiği Pinecone işlemcilerden ilki resmen tanıtıldı. 

Xiaomi’nin 23 nanometre mimarisiyle geliştirilen iki giriş seviyesi işlemciden biri olan Surge S1, kendi segmentinde başarılı bir tablo çiziyor. 8 adet Cortex A53 çekirdeğinin yer aldığı işlemcinin 4 çekirdeği 2.2 GHz hızında çalışırken diğer 4 çekirdek daha düşük güç gerektiren uygulamaları çalıştırmak ve pil tasarrufu sağlamak üzere yalnızca 1.4 GHz hızında çalışıyor. Surge S1’de kullanılan grafik işlemci ise Mali-T860 olarak belirtilmiş durumda.

Yapılan testlerde Xiaomi’nin ilk işlemcisinin rakiplerini geride bıraktığını gösteriyor. Antutu testlerinde az farkla Qualcomm Snapdragon 625 ve MediaTek P20’yi küçük bir farkla geride bırakan Surge S1, grafik işlemcisi testinde ise kendi segmentindeki rakiplerine fark atıyor. Yalnızca CPU testinde ikinci sıraya düşen işlemci, bu testte Helio P20’nin biraz gerisinde kalıyor. Sonuçlar baz alındığında Xiaomi ilk işlemciye göre gayet iyi bir iş çıkarmışa benziyor. Şirketin yakında Pinecone V790 isimli amiral gemisi işlemcisini tanıtması bekleniyor.

YORUMLAR