reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Smart Glasses
Xiaomi Smart Glasses
Xiaomi

Xiaomi’nin ilk akıllı gözlüğü Smart Glasses ve öne çıkan özellikleri [Video]

Facebook ve Ray-Ban iş birliğinde geliştirilen akıllı gözlüğün tanıtılmasının ardından Xiaomi de bir sürpriz yapıp akıllı gözlüğünü duyurdu. Xiaomi Smart Glasses adı verilen gözlük, Xiaomi’nin ilk akıllı gözlüğü olma özelliğine sahip. Gözlük şık tasarımıyla stile önem veren kullanıcıları hedef alıyor.

Gözlük tasarımıyla standart gözlükleri andırsa da sunduğu özelliklerle fark yaratıyor. Gözlükte 0,13 inç boyutunda MicroLED ekran kullanıyor. MicroLED ekran yüksek piksel yoğunluğuna sahip ve bu sayede iyi bir deneyimi sağlanıyor. MicroLED’de ışığı 180 derecede kıran bir optik frekans yönlendirici lens kullanılıyor. MicroLED ekran, optik frekans yönlendirici lensin mikroskobik ızgara yapısı aracılığıyla ışınları insan gözüne doğrudan iletiyor. İç lensin üzerine kazınmış ızgara yapısı, ışığın benzersiz bir şekilde kırılmasına ve güvenli bir şekilde insan gözüne yönlendirilmesine olanak tanıyor. Kırılma süreci, ışığın sayısız kez yayılmasını, insan gözünün tam bir görüntü görmesini ve giyerken kullanılabilirliği büyük ölçüde artırmayı içeriyor.

Monokrom olan ekran 2 milyon nitlik parlaklığa ulaşabiliyor. Akıllı gözlükte kullanılan ekran çipi ise pirinç tanesi büyüklüğünde. Gözlük, kullanıcıların gözlerinin önüne akıllı telefonlarda yapılan yetenekleri sunuyor. Kullanıcılar gözlük yardımıyla aramalar yapabiliyor, navigasyona ulaşabiliyor veya kamerayla çekimler gerçekleştirebiliyor. Gözlük aynı zamanda gelen bildirimleri gösterebiliyor. Hafif tasarımıyla dikkat çeken gözlük, Xiaomi’nin belirttiğine göre 51 gram ağırlığında. Xiaomi imzalı gözlük Android işletim sistemini çalıştırıyor. Dört çekirdekli bir ARM işlemcisinden güç alan gözlükte Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantı noktaları bulunuyor.

Google’ın Glass modelinde olduğu gibi Xiaomi Smart Glasses da kullanıcıların fotoğraf çekmelerine ve videolar kaydetmelerine imkan tanıyor. 5 megapiksellik bir kameraya sahip olan gözlükte minyatür sensörler ve iletişim modülleri dahil olmak üzere toplam 497 bileşen bulunuyor. Gerçek zamanlı metin ve fotoğraf çevirileri gibi işlevler de gerçekleştirebilen gözlükle ilgili bilgiler şu an için ne yazik ki bunlarla sınırlı.

Xiaomi Smart Glasses’ın fiyatı ve satış tarihi belli oldu mu?

Geliştirilme aşamasındaki gözlüğün satış tarihi ve fiyatı ise henüz paylaşılmadı. Testlerin başarılı şekilde tamamlanması durumunda akıllı gözlüğün piyasaya sunulması bekleniyor. Akıllı gözlük için hazırlanan etkileyici tanıtım videosunu haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video

Xiaomi Smart Glass’ın etkileyici tanıtım videosu