reklamı kapat

POPÜLER

Yahoo hack’lendi, mail adresleri ve şifreler çalındı

Dün gece geç saatlerde meydana gelen saldırı neticesinde Yahoo kullanıcılarına ait mail adresleri çalındı. Olayın henüz araştırıldığını dile getiren yetkililer, kaç kişinin etkilendiği konusunda henüz net bir bilgiye ulaşamadılar.

Resmi blog üzerinden açıklamada bulunan Yahoo kıdemli başkan yardımcısı Jay Rossiter, saldırganların hazırlanan virüs içerikli özel uygulamayla kişilerin bilgisayarlarına sızdığını, daha sonra bu kullanıcıların en sık mail gönderdiği diğer adresler üzerinden sunuculara bağlanarak şifreleri hack’lediklerini dile getirdi. Ana sunucuya herhangi bir kaçak girişin tespit edilmediğini söyleyen Rossiter, toplamda kaç adet e-posta hesabının çalındığını net şekilde bilmediklerini ifade etti. Güvenlik konusundaki endişelerin tekrar gündeme gelmesine neden olan olay sonrası üyelere şifrelerini sıfırlamaları için uyarılarda bulunuldu.

2011 yılında iki aşamalı güvenli giriş sistemine geçiş yapan Yahoo buna rağmen saldırıların hedefi olmaktan kurtulamıyor. 2012’de 453 bine yakın hesabı çaldıran firma, geçtiğimiz Ocak ayında ise -XSS exploit yöntemiyle- 400 bin adresin hack’lendiğini duyurmuştu. Güvenlik cephesinden ağır yumruklar alan şirket, daha iyi koruma için HTTPS protokolünü tercih ediyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Yahoo hack’lendi, mail adresleri ve şifreler çalındı” için bir cevap

  1. ihsan dedi ki:

    GG WP