reklamı kapat

POPÜLER

Twitter, Facebook ve Gmail’den toplam 2 milyon kişinin şifresi çalındı

Geliştirilen özel bir virüs yardımıyla 93 bin siteden toplam 2 milyon üyeye ait giriş bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Yaklaşık bir ay boyunca bilgisayarlara sızan hacker’lar en çok sosyal ağları vurdu.

Siber güvenlik firması Trustwave’in açıklamasına göre kimliği belirsiz kişilerin milyonlarca bilgisayara izinsiz erişim sağladıkları tespit edildi. Pony virüsünün yardımı alan saldırganlar, kendisini eklenti şeklinde tanıtan ufak boyuttaki yazılımın kurulduğu tüm cihazları ele geçirdi. Öyle ki aralarında Twitter, Facebook, Yahoo, Gmail ve LinkedIn gibi popüler sitelerin de bulunduğu 93 bin adrese ait şifre çalındı.

Genel anlamda tercih edilen şifrelerin basitliğine dikkat çeken yetkililer, Facebook’un durumdan haberdar olduğunu dile getirerek etkilenen kullanıcıların şifre değiştirmeleri için uyarıldığını ekledi. Rus sosyal ağlarından çıktığı düşünülen virüsün, bilgileri Hollanda’daki bir server’a yüklediği belirtildi. Facebook %57 ile olaydan en çok etkilenen site olurken onu %10 ile Yahoo, %9’la Gmail ve %3 oranla Twitter takip ediyor. Güncel ve güvenilir antivirüs yazılımı tavsiye eden Trustwave incelemelerin devam ettiğini açıkladı.

YORUMLAR