reklamı kapat

POPÜLER

Yahoo

Yahoo! YouTube’a rakip mi oluyor?

Bir zamanlar adı Google ile birlikte anılan bir internet deviyken son yıllarda sesi git gide kısılan Yahoo!, sonunda kendini toparlamaya karar vermiş gibi görünüyor. Alınan duyumlara göre Yahoo! videolu içerik görüntüleme oranını artırmak için popüler YouTube yıldızlarını kendi tarafına çekmeye çalışıyor.

Yahoo!’nun amacı YouTube benzeri bir video sitesi kurmak olmasa da, sunduğu videolu içeriğe YouTube’a rakip olacak düzeyde izleyici çekmeyi hedeflediği anlaşılıyor. Bunun için önümüzdeki aylarda henüz detayları netleşmeyen bir yeniliğe gidecek olan Yahoo!’nun, en popüler YouTube yıldızlarına yüksek kazanç teklifleriyle gitmesi gücünü seyircilerinin sadakatinden alan YouTube için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Yıldızlarını kaybetmesi halinde seyircilerinden de olması bir hayli muhtemel olan YouTube ise böyle bir hamleyi çoktan hak etmiş olabilir.

yahootube
Video siteleri arasındaki liderliğini çıktığı günden beri kimselere kaptırmayan YouTube, geldiği konumu seyircilerine ve içerik üreticilerine borçlu olduğunu çoktan unutmuş gibi görünüyor. Zira içerik üreticilerinin Google’ın sunduğu kazanç oranları ve sürekli değişen içerik yönetmeliği konusundaki mutsuzluğu giderek bilinen bir durum haline geldi. Seyircilerse Google’ın YouTube’a getirdiği arayüz değişikliklerinden, Google+ üyeliğini zorunlu hale getirmesinden ve videolara ayrılan sunucuların yetersizliğinden her daim şikayetçi.

Geçtiğimiz yıl Amerika’nın en ünlü sunucularından birini “global anchor” olmaya ikna eden Yahoo!’nun niyetinin ciddi olduğuna şüphe yok. Dünya internet trafiğinin yüzde 17’sini çeken YouTube’un ilk defa rekabete maruz kalması, sonunda seyircilerin özlediği kalitede izleme deneyimine kavuşmasına imkan verebilir. Yine sadık YouTube seyircilerinin ne kadarının YouTube yıldızlarıyla birlikte Yahoo!’ya göç edeceğini zaman gösterecek.

ETİKETLER
YORUMLAR