reklamı kapat

POPÜLER

Yakuza 3 incelemesi

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2010 09:54

Yani ana senaryonun yanına son derece çeşitli yan görevler ve mini oyunlar eklenmiş, şehir de daha bir yaşar hale gelmiş.

NEREDEN NEREYE
En son oyunda Kazuma Kiryu’yu Yakuza dünyasından elini eteğini çekerken bırakmıştık. Yakuza 3’te Kazuma’yı, Okinawa’da bir öksüzler yurdu açmış ve kendini hayır işlerine vermiş olarak buluyoruz. Elbette ki geçmişin izleri o kadar kolay silinemiyor. Yine bir arsa ve toprak davası yüzünden kendini yeniden Tokyo sokaklarına götürecek bir olaylar silsilesi içinde bulan Kazuma, bol bol adam dövecek ve kendini şehrin içinde kaybedecek. Ana senaryo oldukça heyecanlı ve kaliteli ara sahnelerle işlenmiş. Ancak işin asıl dikkat çeken kısmı, yan görevlerin ve mini oyunların korkunç derecede detaylandırılmış olması. Oyunda bowlingden bilardoya, kız tavlamaktan arcade salonlarına takılmaya kadar tonla mini oyun ve yan görev bulunuyor. Restoranların menüsü bile günün saatlerine uygun olarak değişiyor. Arcade salonlarında oynayabildiğiniz oyunları gördüğünüz zaman epeyce şaşıracaksınız. Adamlar oturup bildiğiniz oyun yapmışlar. Hatta daha da ileri gidip SEGA’nın daha önce çıkardığı bir bilgi oyununu bile komple eklemişler oyuna. İnanılmaz!

Bİ’ RAHAT YOK BE!
Dövüş sisteminde pek bir değişiklik yok. Aksaklıklar da aynı şekilde yerinde duruyor. Her ne kadar tokluk hissi tam olsa da, adamlara kafa göz dalsanız da, hedefe kilitlenme sisteminde sorunlar var. Örneğin, siz Kazuma’yla tekme savururken, düşmanlarınız arkanıza doluşabiliyor. Basit bir düşmana kilitlenme sistemi de bulunuyor ancak düşman yerinden kıpırdadığı anda kilit çözülüveriyor. Siz de yaptığınız hareketlerin havayı yardığını izliyorsunuz. Hele ki hırslandığınız zaman Kazuma’yı ekrandan bile çıkarmanız mümkün. Diğer taraftan karakter gelişimi de daha detaylı bir hale gelmiş. Yakuza 3’ü bitirdiğimiz zaman gördük ki oyunun başındaki Kazuma ile, sonundaki Kazuma arasında dağlar kadar fark vardı.

DENEMEYE DEĞER
Bazı sorunlarına ve teknik anlamdaki aksaklıklarına karşın Yakuza 3 her yanından ayrı bir ayrıntı akan kaliteli bir oyun. Sizi uzunca bir süre oyalayacak ve hikayesiyle de aklınızı meşgul edecek. Son zamanlarda çok oyunculu seçenekleri olmayan oyun gelmiyor. Ancak kendi başınıza oyun oynamayı sevenlerdenseniz, Yakuza 3’e bayılacaksınız.

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-3YILDIZ-

YAPIMCI
CS1 TEAM

DAĞITICI
SEGA

PLATFORM
PS3

İLGİLİ HABERLER