reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha’nın üç tekerlekli scooter’ı Tricity, daha güvenli yol tutuş sağlıyor

Şanghay ve Bangkok gibi nüfus yoğunluğu aşırı boyutlara ulaşmış şehirlerde yaşayanların ulaşım sorununa getirdiği en önemli çözümlerden biri araba yerine scooter, motosiklet veya bisiklet gibi araçların tercih edilmesi. Ancak iki tekerli bu araçlar, özellikle hava koşulları sertleştiğinde tehlikeli hale geliyor. Tam da bu noktada, Honda, Toyota, Nissan gibi firmaların giderek yaygınlaştırdığı üç tekerli scooter’lar devreye giriyor. İki tekerli araçlardan çok daha güvenli olan üç tekerli scooter’ların potansiyelini Yamaha da fark etmiş olacak ki, Tricity isimli üç tekerli bir scooter da Yamaha’dan geldi.

tricity_001
Esas olarak şehir içi kullanıma yönelik olan Tricity, 125 cc’lik bir scooter motoruna sahip. Ön kısımdaki eğilebilir parallelogram süspansiyon düzeneği, aracın genişliğini fazla artırmadan özellikle dönüş ve virajlarda yol tutuşunu artırıyor. Dolu depoyla sadece 152 kg çeken scooter’ın ince ön profili, trafiğin yoğun olduğu yerlerde mobiliteden ödün vermemeyi sağlıyor.

tricity_003
Üstelik Tricity’nin fiyatı, benzer profil ve sürüş özelliklerine sahip Piaggio MP3 ve Peugeot Metropolis gibi scooter’ların yarısı civarında. Önümüzdeki yaz Avrupa’da satışa sunulması planlanan Yamaha Tricity’nin yaklaşık 4000 euro fiyat etiketine sahip olması öngörülüyor.