reklamı kapat

POPÜLER

Yamaha Tricity seviye atladı [Video]

Yamaha, 2014 yılında piyasaya sürdüğü ve kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaştığı 3 tekerlekli scooter modeli Tricity’nin daha büyük hacimli versiyonunu duyurdu. Tricity 155 adını alan yeni model, şehir içi kullanımın yanında ara sıra uzun yola da gitmek isteyen kullanıcıları hedef alıyor.

İtalya’dan başlayarak tüm Avrupa’ya yayılan 3 tekerlekli scooter modası, son zamanlarda popülerliğini iyice artırdı. Piaggio ve Peugeot gibi üreticilerin, şehirli motosiklet sürücülerini düşünerek tasarladığı bu icat, gerçekten de muazzam bir pratiklik sağlıyordu. Ne var ki 200 kiloların üstündeki bu aletler, sürüş deneyimini olumsuz etkiliyordu. Piyasadaki bu boşluğu gören Yamaha da biraz geç de olsa 125 cc’lik Tricity’yi geliştirdi. Önden iki tekerlekli olsa da geleneksel scooter boyutlarını aşmayan, hafif, dengeli ve stabil giden bu alet aklı başında tüm sürücülerin çaldığı ilk kapı olmayı başardı. Üstelik 10 bin 15 bin euroların havalarda uçuştuğu Avrupalı scooter’ların yanında yalnızca 4 bin euroluk fiyatıyla alternatif arayanların göz bebeği oldu. Ülkemize de 10 bin TL satış fiyatıyla giren 125 cc’lik Tricity, buralarda da fazlasıyla iş yaptı.

2016-Yamaha-Tricity-155-EU-Cyber-Blue-Static-004
Yamaha bundan 2 yıl sonra çok sevilen modeline 155 cc’lik bir kardeş getirdi. Şehir içine pratik çözüm sunan Tricity’nin büyük abisi 155 cc’lik hacmiyle artık uzun yollarda da sürücülerin dostu olmaya geliyor. 125 cc ve altındaki motosikletlerin otobana çıkmasının yasak olduğu düşünülünce 155 cc ile Yamaha mantıklı bir adım atmış oldu.

Hacim artışıyla birlikte 4’er birim tork ve beygir gücünü de artıran Yamaha, 14,9 beygir güç ve 14,4 Nm tork üreten daha güçlü bir Tricity ile karşımızda. Biraz daha büyüyen Tricity 155’te daha büyük yakıt deposu (7,2 litre), daha büyük bagaj hacmi ve 13 inç çapında daha büyük arka jant yer alıyor. Yeni LED aydınlatmalarıyla da dikkat çeken scooter, standart ABS ile geliyor. Her şeyin biraz daha büyümesi, biraz daha ağır bir makine anlamına geliyor. Kardeşinden 9 kg daha kilolu olan scooter 165 kg ağırlığında.

Eylül ayından itibaren piyasaya sürülecek olan Tricity 155 için açıklanan satış fiyatı ise 4.999 euro.

VİDEO