reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zeka çağı; Samsung Galaxy S24 Plus incelemesi

Samsung Galaxy S24 Plus

YAPAY ZEKA ÇAĞINI BAŞLATAN AMİRAL GEMİSİ AKILLI TELEFON

Samsung Galaxy S24 serisini Galaxy S23’ten ayıran en önemli fark yapay zeka desteği. 2024 yılıyla birlikte yapay zeka çağını başlatan Samsung, yeni telefonlarında AI desteği sunuyor.  Telefona yüklü gelen Canlı Çeviri uygulaması sayesinde telefon görüşmeleri, iki yönlü ve gerçek zamanlı olarak hem sesli hem de metin desteğiyle çevrilebiliyor.

Henüz bu uygulama Türkçe dil desteğine sahip olmasa da önümüzdeki dönemde bu uygulamanın Türkçe dil desteğine kavuşacağını düşünüyoruz. Canlı konuşmalar, bölünmüş ekranda görünecek şekilde, anında çevrilebiliyor, böylece karşı karşıya duran kişiler diğer kişinin söylediklerinin metin dökümünü okuyabiliyor. Samsung klavyede yerleşik olarak bulunan yapay zeka yetenekleri, mesajları, e-postaları ve daha fazlasını 13 dil arasında gerçek zamanlı çevirebiliyor. Araç kullanırken Android Auto, gelen mesajları otomatik olarak özetleyebiliyor ve birine tahmini varış zamanınızı göndermek gibi eylemler öneriyor. Böylece yola odaklanırken bağlantıda kalmaya devam ediliyor.  Chat Asistanı çeviri özelliği Samsung hesabına giriş yapılması gerekiyor. Yapay zeka ayrıca Samsung Notlar uygulamasında da yenilik getiriyor. Yapay zeka desteğiyle internet sayfasındaki metinlerin özetleri çıkarılabiliyor. Ses kaydı asistanı ise birden fazla konuşmacının olduğu durumlarda ses kayıtlarını yazıya döküyor ve özetini çıkarıyor.

Yapay zeka fotoğraf tarafına da entegre edilmiş durumda. Google’dan destek alan Circle to Search özelliğinin yer aldığı telefonda çekilen fotoğraflardaki nesneler bir çember içine alınarak hızlı bir şekilde bulunabiliyor. Çember içine alınan nesnelerle benzer arama sonuçlarını gösteren bu özellik için ana ekran ikonuna uzun basmak yeterli. Yapay zeka teknolojisi fotoğraf çekiminin ardından da destek sağlıyor. Yaratıcı düzenleme adı verilen bir özellik yardımıyla görüntülerin arka planındaki nesneler/kişiler çıkarılabiliyor veya bu nesneler/kişiler farklı yerlere taşınabiliyor. Bir fotoğraf eğri çekildiğinde, yapay zeka eksik kenarları doldurabiliyor.

Samsung Galaxy S24 Plus’ın kalbinde Samsung tarafından geliştirilen 4 nm’lik Exynos 2400 işlemci yer alıyor. Telefonun bazı pazarlarda Snapdragon 8 Gen 3 işlemcili versiyonu da bulunuyor. Türkiye’de satılan Galaxy S24 Ultra’da da Qualcomm’un işlemcisi var. Telefonda Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisinin bulunmaması üzücü bir gelişme olsa da Exynos 2400 işlemcisi de üst düzey bir performans sergiliyor. Performans açısından dört dörtlük bir performans sunan Exynos 2400 işlemcisi performansa ihtiyaç duyan oyunlarda ve uygulamalarda akıcı bir deneyime imkan tanıyor. Geçtiğimiz yıl incelediğimiz Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili Galaxy S23, Geekbench testinin tek çekirdek performansından 1.931 , çok çekirdek performansından 4.948 puan almıştı. Aynı testten Galaxy S24 Plus ise sırasıyla 2.182 ve 6.892 puanları aldı. Performans açısından Snapdragon 8 Gen 3, Exynos 2400’den daha yüksek performansa sahip olsa da günlük hayata bu performansı farkı fazla hissedilmiyor. Pek tabii Snapdragon 8 Gen 3 işlemili bir model satın almak istiyorsanız Galaxy S24 Ultra’ya göz atabilirsiniz. Galaxy S23 Plus’ta donanım özellikleri arasında 8 GB RAM yer alırken yeni modelde bu değer 12 GB’a çıkartılmış durumda. 12 GB RAM sayesinde telefon selefine kıyasla sekmeler arasındaki geçişlerde daha hızlı bir performans sergiliyor.

Telefonda Call of Duty: Mobile, PUBG Mobile ve Real Racing 3 oyunlarını oynadık. Oynadığımız bu oyunlarda hızlı bir performans elde ettiğimiz telefon ekran kalitesiyle de fark yaratıyor. Samsung’un başarılı olduğu alanlardan biri olan ekran telefonu satın almadaki en önemli kriterlerden biri. 3.120 x 1.440 piksel piksel çözünürlük sunan bu ekran harikulade bir deneyim sağlıyor. Bir önceki modelin ekranı maksimum 1.750 nit parlaklığa ulaşırken yeni modelin ekranı 2.600 nit parlaklığa ulaşabiliyor.