reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zeka çağı; Samsung Galaxy S24 Plus incelemesi

Samsung Galaxy S24 Plus

SAMSUNG GALAXY S24 PLUS KAMERA PERFORMANSI

Galaxy S24 Ultra ve Galaxy S24 modelleriyle birlikte lanse edilen Galaxy S24 Plus selefinde olduğu gibi üç adet kamerayı bünyesinde barındırıyor. Galaxy S23 Plus’ta olduğu gibi yeni modelin ana kamerası da 50 megapiksel çözünürlüğünde ve F/1.8 diyafram değerinde. Optik görüntü sabitleme özelliğine sahip olan bu kamera düşük ışıkta yaşanabilecek sarsıntıyı azaltarak daha kaliteli fotoğraf ve video kaydına imkan tanıyor. Çift Piksel PDAF özelliğiyle hızlı netleme yapabilen bu kamera hem iyi hem de düşük ışıkta amiral gemisi telefonlara yakışacak düzeyde performans sergiliyor. Görüntü iyileştirme konusunda yeniliklerle gelen model yapay zeka destekten güç alan ProVisual Engine özelliğiyle fark yaratıyor.

Serinin diğer modellerinde de yer alan bu özellik düşük ışıkta yapılan çekimlerin daha başarılı çıkmasına katkıda bulunuyor. Gelişmiş algoritmalar kullanan telefon bir önceki modele kıyasla daha başarılı sonuçlara imza atıyor. Haberin girişindeki galeri üzerinden telefonla çektiğimiz fotoğraflara  ulaşabilirsiniz. Telefonun ana kamerası her koşulda iyi bir fotoğraf deneyimi sunuyor. Canlı renkler sunan ana kamera iyi ışık koşulları sağlandığında doğal portre fotoğraflarına imkan tanıyor.  Loş ortamlarda yaptığımız çekimlerde güzel kareler elde etsek de düşük ışık performansı açısından Galaxy S24 Plus’ın piyasadaki en iyi kameraya sahip telefon olmadığını belirtmekte yarar var. Ancak yine de çoğu kullanıcı için telefonun sunduğu düşük ışıktaki kamera performansı yeterli düzeyde. Pro kamera moduna da destek veren telefonda ISO’yu, enstantaneyi ve odağı da değiştirebilirsiniz. Otomatik modda yapılan çekimlerden memnun kalsak da profesyonel kullanıcıların veya fotoğraf çekimine meraklı kişilerin bu moddan da yararlanması mümkün.  Telefon standart çözünürlükte 12 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekse de kamera ayarlarında bu çözünürlüğü 50 megapiksele de ayarlayabilirsiniz. 6.120 x 8.160 piksel çözünürlüğünde fotoğraflar çekildiğinde fotoğrafın boyutu 6 ila 8 MB arasında değişirken 12 megapiksel çözünürlükte boyut 3 ila 5 MB arasında değişiyor.  Telefonda kullanılan ikinci kameraya bakıldığında 10 megapiksellik bir telefoto kamera karşımıza çıkıyor.

Bir önceki modelin odak uzaklığı 70 mm iken, yeni modelin odak uzaklığı 67 mm. Sensör boyutu olarak bir önceki modelle aynı olan bu kamera 3 kat optik yakınlaştırmaya olanak tanıyor. 30 kat dijital yakınlaştırma yapabilen bu kamera dışında cihazda 12 megapiksellik ultra geniş açı kamera var. Bu kamerayla daha geniş açıda fotoğraflar çekilebiliyor. Telefonun ultra geniş açı ve telefoto kameralarından da genel olarak memnun kaldık. Galaxy S24 Plus 3 kat optik yakınlaştırmaya ve 30 kat dijital yakınlaştırmaya imkan tanırken ailenin en iddialı üyesi olan 200 megapiksel kameralı Galaxy S24 Ultra ‘da telefoto kamera haricinde periskop telefoto kamera da bulunuyor.  Ultra modelindeki 50 megapiksellik periskop teletofo kamera 5 kat optik yakınlaştırma yapabiliyor.  Ultra modeli ayrıca 100 kat dijital yakınlaştırmaya da olanak sağlıyor.