reklamı kapat

POPÜLER

Yapay zeka destekli direksiyonla zaman yolculuğu provası: Jaguar Future-Type Concept [Video]

Dünyada bir ilk olarak yapay zeka destekli direksiyona sahip olan Future-Type konsepti, Jaguar’ın gelecek planlarının ilk ışıklarından birisi olarak umut vadediyor.

Kasım 2016‘da gerçekleştirdiği adımla tarihinin ilk elektrikli modeli I-Pace ile dönüşümün başlangıcı yapan Jaguar, gelecek planlarını çok daha uzun vadeli olara hazırlamış gibi gözüküyor. 2020 yılından itibaren tüm modellerinde elektrikli güç ünitesine yer vereceğini açıklayan İngiliz devi, 2040 yılı ve sonrasında sokaklara sunulma parolasıyla Future-Type isimli konseptini tanıttı. Dünyanın ilk akıllı direksiyonu “Sayer”in kullanıldığı konsept, otonom sürüş teknolojisini barındırmasına rağmen kullanılabilir yapısı sayesinde, otomobil kullanma ayrıcalığından da ödün vermeyeceğinin sinyallerini veriyor. Teknik değerlerinden çok kullanıcı deneyimi ve teknolojik özellik odaklı bilgileri paylaşılan Future-Type dijital ve otonom yapıların hüküm süreceği bir zaman diliminin oyuncusu olacak.


2+1 formlu bir araç olan Future-Type’ın tasarımına baktığımızda daha çok bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz pod formu akıllarımıza geliyor. Bu bölümüyle şüphesiz oldukça ilgi çekici bir konsept olan Future-Type’ın daha çok öne çıkan bölümüyse teknolojisi. Taşınabilir yapısına ek olarak sesle aktif edilebilen dünyanın ilk yapay zeka destekli direksiyonu olan Sayer‘in kullanıldığı araçta kullanıcılar; müzik çalma, araç içerisindeki koltuk düzenini ayarlama, bir restoranda masa rezervasyonu yapma ya da evde neler olduğunu izleyebilme gibi ayrıcalıklara erişiyor. Jaguar’ın efsane modeli E-Type’ı tasarlayan kişinin adını alan bu akıllı direksiyon, Jaguar’ın XK120 ve E-Type ile yakaladığı şöhretin gelecekte tekrar elde edilmesinde başrol oynaması da büyük olasılıklar arasında. Şimdilik genel tasarımı ve dünyada ilk örneği olan direksiyonuyla ön planda olan Jaguar Future-Type, önümüzdeki yıllarda yeni özellikler ve değişmesi muhtemel bir yapıyla tekrar karşımıza çıkabilir.

VİDEO