reklamı kapat

POPÜLER

flappy bird

Yapımcısı, Flappy Bird’ün neden kaldırıldığını açıkladı

En popüler mobil oyunlardan biri olan Flappy Bird‘ün yapımcısı Dong Nguyen, oyunu ani bir kararla uygulama mağazalarından geri çekmesinin ardından ilk açıklamayı yaptı. Forbes dergisine verdiği demeçte, Flappy Bird’ün kullanıcıların boş zamanlarında biraz rahatlamak adına oynamaları için tasarlanan bir oyun olduğunu söyleyen Nguyen, oyunun bunun aksine bir bağımlılığa yol açtığını ve bunun da sorunlu bir durum olduğunu ifade etti. Nguyen, Flappy Bird’ün uygulama mağazalarından kaldırılmasının nedeninin bu sorunu çözmek olduğunu belirtirken oyunun yeniden yayınlanmayacağını da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yılın ortalarında yayınlanan oyun son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmişti. Bununla birlikte oyunun zorluk düzeyinin giderek artmasıyla da birçok kullanıcının oyun esnasında rahatlamaktan çok sinirleniyor olması da kaçınılmaz bir durum oldu.

Nguyen, oyunu geri çekmeden önce yaptığı bir söyleşide uygulama dahilinde görülen reklamlar üzerinden günde 50 bin dolar gelir elde ettiğini ama yine de eskiden olduğu gibi rahat bir hayatı olmadığını açıklamıştı. Uzun zamandır geceleri uyku sorunu yaşadığını belirten Nguyen, Flappy Bird‘ü geri çekmesinden sonra birkaç gün boyunca internet kullanmayıp dinlendiğini ve bunu yapmakla doğru bir karar verdiğini ifade etti.

Bundan sonra yeni oyunlar geliştirmeye devam edeceğini söyleyen yapımcı, Flappy Bird gibi başarıya ulaşmış bir oyunla birlikte artık kendine daha fazla güvendiğini ve daha özgür adımlar atabileceğini belirtti.