reklamı kapat

POPÜLER

Yaraları 60 saniyede kapatan devrim niteliğindeki cerrahi yapıştırıcı: MeTro [Video]

Sidney Üniversitesi bugün tıp alanında devrim yaratacak nitelikte bir açıklamaya imza attı. Araştırmacıların geliştirdiği esnek yapıştırıcı ile açık bir yara 60 saniyede kapatılabiliyor.

Sidney Üniversitesi’nin portalında paylaşılan habere göre oldukça esnek ve yapışkan olan, cerrahi amaçlı kullanılan yapıştırıcı, kısa sürede yarayı kapatarak zımba ya da dikiş kullanımına ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Günümüzde yapılan cerrahi müdahaleleri kökten değiştirecek olan bu yapıştırıcıya MeTro ismi veriliyor. Amerikalı araştırmacılar ile iş birliğiyle geliştirilen MeTro, elastik yapısı sayesinde akciğer, kalp, arterler gibi genişleyen yapıların da yapısına ayak uyduruyor. Bu sayede örneğin akciğeri delinen bir hasta MeTro uygulandıktan sonra saniyeler içinde normal bir şekilde nefes almaya başlayabiliyor. Tıp dünyası için yeni bir dönemin kapılarını aralayan cerrahi yapıştırıcı, yapılan testlerde de olumlu sonuçlar sergiliyor.

Çok hızlı etki eden bir madde olduğu için MeTro, acil durumlarda da kullanılabilir bir malzeme olarak öne çıkıyor. Örneğin kazalarda hızlı müdahale için rahatlıkla kullanılabilecek olan MeTro, yaranın iyileşme sürecini de engellemiyor elbette. Yara bölgesine uygulandıktan sonra UV ışığına maruz bırakılarak işleme sokulan MeTro, yaranın iyileşme süreci boyunca o noktada kalıyor. Biyokimya alanında profesör olan Tony Weiss‘ın bu mucizevi yapıştırıcıyla ilgili açıklamasını haberin devamında izleyebilirsiniz.

VİDEO