reklamı kapat

POPÜLER

İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Çinlilere satılması hakkında yeni gelişme

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Çinlilere satılması hakkında yeni gelişme

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Çin merkezli yatırımlara yatırımcılara satılacağı haberi ortaya çıkmıştı. Konu hakkında yeni gelişmeler mevcut.

İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bir süredir Çinli yatırımcılara satılacağı konuşuluyordu. Ancak son gelen haberlere göre bu durum anlaşmanın bazı maddeleri sebebi ile tehlikeye girmiş durumda. Bildiğiniz gibi köprünün işletme hakları 2027 yılına kadar IC Yatırım Holding’de bulunuyor.

China Merchants Expressway Network & Technology Holdings isimli çinli şirket, birden fazla ortak ile köprünün yüzde 51 hissesini almak istiyordu. Bu da yaklaşık 689 milyon dolar ediyor. Görüşmeler ise neredeyse 2 senedir sürüyordu. Görüşmelerde çıkmaza girilmesinin sebebi olarak ise 2013 yılında köprünün yapımı için kullanılan  1.6 milyon dolarlık kredi olduğu söyleniyor.

China Merchants Group ve iştiraki China Merchants Expressway Network & Technology Holdings ise konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Koronavirüs yüzünden hali hazırda görüşmeler zaten sekteye uğramıştı. Bundan sonraki süreç ise merakla bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında ilk açıklama geçen sene yapılmıştı

Haberin kaynağı ise birkaç ay önce yapılan bir sosyal medya paylaşımına dayandırılıyor. Paylaşımda “Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Kuzey Çevre Otoyolu’nun yüzde 51’i Çin’li şirkete satılıyor. Anlaşmanın imza aşamasına gelindiği bildirildi.China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway’nin oluşturdukları fonun, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51’ini 688.5 milyon dolara alacakları bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.” ifadelerine yer verilmişti.

İlginizi çekebilir

Dacia’nın ilk elektrikli otomobili Spring Electric ile tanışın