reklamı kapat

POPÜLER

Yaz saati uygulamasının yarattığı soruna Microsoft’tan çözüm önerileri

Dünya genelinde bu ayın 27’sinde, yani cumartesiyi pazara bağlayan gece saat 03:00’te saatler 1 saat ileri alınacak. Ancak üniversiteye giriş sınavının pazar gününe denk gelmesi dolayısıyla öğrencilerin sıkıntı yaşamaması için Bakanlar Kurulu bir karar aldı ve ülkemizdeki yaz saati uygulamasıa geçişi bir gün ileri attı. Saatler, pazarı pazartesiye bağlayan gece 1 saat ileri alınacak anlayacağınız. Hal böyle olunca birçok teknik sorun da ortaya çıktı. Başta bilgisayar sistemleri olmak üzere birçok sistem bu değişiklikten etkilendi. Microsoft da kullanıcılarının bu değişiklikten mağdur olmaması için çözüm önerileri hazırladı. Haberin devamında Windows 7, Windows Vista istemci işletim sistemleri ile Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sunucu işletim sistemleri için hazırlanan çözüm önerilerini okuyabilirsiniz.

Öneriler içinde geçen tüm saatler Türkiye yerel saatidir, [GMT 2]

1. Değişiklik yapılmaması
Bilgisayarınız zaman kritik bir işlem yapmıyorsa, muhasebe sistemleri, sağlık destek sistemleri, finansal operasyonel sistemler, finansal raporlama sistemleri vb uygulamaları ya da saat bilgisinin kritik olduğu Outlook gibi uygulamaları bilgisayarınızda kullanmıyorsanız hiçbir şey yapmamayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda 27 Mart 2011 03:00’den 28 Mart 2011 03:00’e kadar bilgisayarınızın saati güncel saatten 1 saat ilerisini gösterir. 28 Mart 2011 03:00’den itibaren doğru saati göstermeye başlar.

2. Zaman dilimi düzeltme
Aşağıda tariflenmiş adımları uygulayarak bilgisayarınızın zaman dilimini değiştirmeniz mümkündür. Bu düzeltme işlemini 27 Mart 2011 03:00’den önce bir kere yapmanız daha sonra 28 Mart 2011 03:00’den sonra yapmış olduğunuz değişiklikleri geri almanız gerekecektir.

Microsoft, Windows İşletim Sisteminin saatinin el ile ayarlanmasını hiçbir şekilde tavsiye etmemektedir. Bu şekilde yapılan bir ayarlama, teknik destek ekiplerimiz tarafından desteklenemez hale gelmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla yukarıdaki konu uyarınca hem sizlerin hem de kamuoyunun bilgisayar saatinde bir değişiklik yapmamasını, aşağıdaki çözüm önerilerini dikkate alarak, değerlendirmesini öneririz.

3. Bu konu için özel geliştirilen güncelleme ile düzeltme
Microsoft, bu yasal düzenlemenin Windows istemci ve sunucu işletim sistemlerine yansıtılabilmesi için 25.03.2011 akşam saatlerinde bir güncelleme çıkartacaktır. Bu güncelleme hazır olduğunda http://support.microsoft.com/kb/2523087 adresinden indirilerek ve aynı adresteki adımlar takip edilerek kurulabilir. Bu güncelleme, Windows’un otomatik yüklenen güncellemeleri arasına girmeyecektir, Windows Update hizmeti ya da Windows Server Update Services (WSUS) hizmeti bu güncellemeyi otomatik yapmayacaktır.

Önemli Not: Kurumsal müşterilerimizin 2. ve 3. maddelerdeki işlemleri önce test ortamlarında uygulayarak, kurumları için gerekli tüm denemeleri yaptıktan sonra canlı ortamlarına uygulamalarını öneririz.

4. Bu konudan etkilenen diğer ürünlerimiz ve bu ürünlerdeki düzeltmeler

  • Yaz Saati Uygulamasından Etkilenen Ürünler Listesi

http://support.microsoft.com/gp/dst_prodlist

  • ‘Microsoft Outlook Time Zone Data Update’ Aracını Yaz Saati Uygulamasında Nasıl Kullanabilirsiniz?

http://support.microsoft.com/kb/931667

  • ‘Exchange Calendar Update’ Aracını Yaz Saati Uygulamasında Nasıl Kullanabilirsiniz?

http://support.microsoft.com/kb/941018

  • ‘Windows SharePoint Services’ Uygulamasında ‘Timezone.xml’ Dosyasını DST için Nasıl Kullanabilirsiniz?

http://support.microsoft.com/kb/888253