reklamı kapat

POPÜLER

facecast

Yeni ana haber kaynağımız Facebook oluyor [Video]

Sosyal medya kaynaklarına artan taleple klasik medyaya olan ilginin azalması profesyonel haberciliği de bu tarz platformlarda bulunmaya doğru itiyor. Sosyal ağ devlerinden Facebook ise bu konudaki ilk adımı atarak televizyon haberlerini kısa videolar halinde haber kaynağına taşıyor.

Özellikle akıllı mobil cihazların yaygınlaşması koltuğa oturup televizyon izleme kavramını da değiştirdi. Yapılacak işleri belirli programların saatlerine göre ayarlayıp televizyon başında olmak pek çok internet kullanıcısı için oldukça zorlayıcı ve gereksiz bir hale büründü. Televizyon haberciliği de bu durumdan hatırı sayılır bir şekilde etkilenmiş durumda. İnsanların haber kanallarına olan güveninin giderek azalması bir yana, belirli saatlerde kısıtlayıcı bir yayın da artık insanlara çok çekici gelmiyor. Ancak ABC Facebook ile anlaşma yaparak belki de devamı gelecek olan bir değişimin de ilk adımını attı. Televizyonda haberleri izlemeye vaktiniz yok mu? O halde en önemli haber başlıkları video halinde Facebook haber kaynağınıza taşınıyor.

Yaklaşık bir buçuk dakikalık videolar halinde yayınlanacak olan önemli haberler oldukça kompakt bir şekilde izleyicilere iletiliyor. Facecast olarak isimlendirilen yayın türü sayesinde kullanıcılar önemli haberleri öğrenip, video altında diğer kullanıcılarla iletişime geçebiliyor. Facecast’i diğer haber videolarından ayıran temel özellik ise televizyonda yayınlanan yayının kırpılmış bir versiyonu olmaması. Facecast Facebook için ayrı olarak çekiliyor. Tabii bu olayın kanalın resmi sayfası için önemini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yeni videolarda gündem başlıkları dışında ekonomi ve spor gibi diğer başlıkların yayınlarının ekleneceği de belirtildi.

YORUMLAR