reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Yeni MacBook Air ile dizüstü bilgisayarlarda standartlar değişiyor

Alıştığımız dizüstü bilgisayarları unutun çünkü artık yeni MacBook Air‘ler var. Ve görünen o ki, getirdiği yeniliklerle yine standartları belirleyecek. ‘Back to Mac‘ etkinliğinde tanıtılan yeni Air’ler, Apple‘ın iPad‘den çok şey öğrendiğini gösteriyor. Yeni Air’lerde sabit disk yerine artık flash depolama üniteleri kullanılıyor. Flash diskler daha hızlı işlem ve güvenilirlik sunuyor. Bu disklerin kullanılması kasa içinde yer açılmasına ve daha büyük boyutlu pillerin kullanılabilmesine imkan vermiş. Bu sayede daha uzun bir pil ömrü söz konusu. Bir diğer yenilik de CD/DVD teknolojisinin sonunu getireceği konuşulan USB bellek. 11 ve 13 inçlik yeni Air’lerin kutusundan çıkan bellek, aslında bildiğimiz belleklerden farklı değil. Tek farkı sistem yükleme için kullanılıyor olması. Sistem kurma ve geri yükleme için artık optik diskler yerine bu bellekler kullanılacak. Yeni tüm Apple ürünleri gibi MacBook Air’lerde de multitouch desteği bulunuyor. Air’ler pek tabi ki oldukça küçük ve ince. Yenilenen tasarımları göz kamaştırıyor.
MacBook Air
TASARIM
Her zamanki Apple şıklığı, inceliği yeni Air’lerde de ön planda. Gereksiz tüm öğeler çıkartılmış; bu sayede daha küçük boyutlara ve daha uzun bir pil ömrüne ulaşılmış. Yeni Air’lerde dönen, hantal sabit diskler yok. Bunlar yerine %90 yer tasarrufu sağlayan flash bellekler kullanılmış. Flash belleklerin en büyük avantajları; küçük boyutları, sessiz çalışmaları, hızlı olmaları ve güvenilir olmaları olarak sıralanabilir. Belleklerin küçük oluşu daha büyük pillerin kullanılmasını beraberinde getirmiş. Pillerin büyümesi de pilin ömrünü uzatmış. Artık tek bir şarjla 11 inçlik yeni Air’de 5, 13 inçlik yeni Air’de ise 7 saat kullanım mümkün.
MacBook Air
Pil konusundaki bir diğer önemli yenilik ise ‘Stand By’ modu. Bilgisayarınızı bir saatten fazla süre uyku modunda tuttuğunuzda ‘Stand By‘ özelliği otomatik olarak devreye giriyor. Bu özellik sayesinde ister bir gün, ister bir hafta, isterseniz de bir ay sonra bilgisayarı açtığınızda her şeyi bıraktığınız gibi bulabiliyor, işlerinize kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Apple’ın iPhone ile tanıttığı ve iPad ile geliştirdiği multitouch özelliği de yeni Air’lerde bulunuyor. Bilgisayarı kullanmayı daha kolay ve daha zevkli bir hale getiren bu özellik, Air’lerin trackpad’i ile kullanılıyor. Yeni Air’in kasası da tamamen alüminyum alaşımlı yekpare bir parçadan oluşuyor.
MacBook Air
PERFORMANS
Bu boyuttaki Yeni MacBook Air’lerden yüksek performans beklemeyebilirsiniz elbette, ama Apple bu noktada da bizleri ters köşeye yatırıyor. Intel‘in 3 MB L2 paylaşımlı önbelleğe sahip (13 inç Air’de 6 MB) Intel Core 2 Duo işlemcisini kullanılan bilgisayarlar gerek yazalım, gerek oyun, gerekse multimedya performansında beklentileri tamamen karşılıyor. PC’nizde veya Mac’inizde yaptığınız her şeyi MacBook Air’ler ile de yapmanız mümkün. Yeni Air’lerde bir önceki versiyona göre iki kat daha yüksek performans vadeden NVIDIA GeForce 320M ekran kartı kullanılıyor. Bu kart ile çok yüksek teknik yeterlilikler isteyen üç boyutlu Call of Duty: Modern Warfare 2 gibi oyunlar sorunsuz şekilde oynanabiliyor. Ekran kartı aynı zamanda fotoğraflarınız arasında gezerken, video izlerken veya diğer multimedya uygulamaları kullanırken de üstün bir performans sunuyor.

Advertisement

MacBook Air
DİĞER ÖZELLİKLER
Yeni Air’lerin ekranı yalnızca 4.86 mm kalınlıkta. HD çözünürlükte 16:9 görüntü veren bilgisayarlar harici bir ekrana bağlandığında 2560×1600 çözünürlüğe kadar destek verebiliyor.

MacBook Air’lerdeki bir diğer göze çarpan özellik de, farkedilmesi bir hayli zor olan kamera. iPhone 4’tekinden bile daha küçük boyutlara sahip olan kamera, düşük ışık şartlarında dahi boyutundan beklenmeyecek bir kalite sunuyor. Şu an beta aşamasında olan Mac’lere özel FaceTime uygulaması ile artık MacBook Air üzerinden Wi-Fi bağlantısını kullanarak aynı uygulamayı kullanan herhangi Mac, iPhone ve iPod touch kullanıcısıyla görüntülü görüşme yapmak mümkün.
MacBook Air
Yeni Air’ler, dışarıdan görünmeyen stereo hoparlörlere de sahip. Verimli bir alan kullanımı için gizlenen sağ ve sol hoparlörler klavyenin altından ses veriyor.

KABLOSUZ BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
802.11n Wi-Fi ve Bluetooth 2.1 + EDR bağlantılarını destekleyen Air’ler, kablosuz iletişime olanak tanıyor. Bilgisayarlarda bulunan iki USB bağlantı noktası, SD Kart yuvası (yalnızca 13 inç Air’de), kulaklık çıkışı, mikrofon girişi ve MiniDisplayPort kullanıcıların beklentilerini karşılayacak seviyede ve yeterlilikte. MiniDisplayPort aracılığıyla, haricen satın alabilecek ara kabloları kullanarak Air’izi herhangi bir monitöre, projektöre veya televizyona bağlayabiliyorsunuz. Bu da Air ile yapabileceklerinizin sınırını genişletiyor.
MacBook Air

TEKNİK ÖZELLİKLER (11 İNÇ)

 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.4 GHz (3 MB önbellek) / Intel Core 2 Duo 1.6 GHz (3 MB önbellek)
 • Ekran: 11.6 inç (1366×768)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce 320M 256 MB DDR 3 (Paylaşımlı)
 • Bellek: 2 GB 1066 MHz DDR3 (Maksimum 4 GB)
 • Sabit Disk: 64 GB / 128 GB
 • Bağlantılar: USB (2 adet), MiniDisplayPort, Wi-Fi, Bluetooth 2.1
 • Pil: 5 saate kadar kullanım, 1 aya kadar Stand By süresi
 • Boyutlar: 3-17 x 299 x 192 mm
 • Ağırlık: 1.06 kilogram

TEKNİK ÖZELLİKLER (13 İNÇ)

 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.86 GHz (6 MB önbellek) / Intel Core 2 Duo 2.13 GHz (6 MB önbellek)
 • Ekran. 13.3 inç (1440×900)
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce 320M 256 MB DDR 3 (Paylaşımlı)
 • Bellek: 2 GB 1066 MHz DDR3 (Maksimum 4 GB)
 • Sabit Disk: 128 GB / 256 GB
 • Bağlantılar: USB (2 adet), SD kart yuvası, MiniDisplayPort, Wi-Fi, Bluetooth 2.1
 • Pil: 7 saate kadar kullanım, 1 aya kadar Stand By süresi
 • Boyutlar: 3-17 x 325 x 227 mm
 • Ağırlık: 1.32 kilogram