reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Yeni nesil Air’lar Thunderbolt’a ve aydınlatmalı klavyeye sahip

Apple’ın online mağazası öğleden sonra bir süre kapalı kaldı ve beklendiği gibi yeni MacBook Air, Mac Mini ve Mac OS X Lion’ın duyurusuyla geri döndü. Yeni cihazların en ilgi çekicisi ise şüphesiz yeni MacBook Air’lar. Genel anlamda yakın zaman önce piyasaya çıkan haleflerinden çok da farklı değiller aslında ama performans artıran birçok yeniliğe sahipler. Bunların en başında Intel’in yeni nesil i5 ve i7 işlemcileri geliyor. Air’lar bu işlemcilerle 1.8 GHz hızında çalışabiliyor. Yeni işlemciler sayesinde önceki nesle göre 2,5 kat performans artışı söz konusu. Bilgisayarların üzerinde video kodlama ve çözme motoru da olan HD Graphics 3000 grafik işlemciler bulunuyor.
Apple MacBook Air
Yeni Air’ların eski nesle göre bir diğer yeniliği ise şu anda piyasadaki en hızlı bağlantı arayüzü olan Thunderbolt’a sahip olması. USB 2.0’a göre 20 kat daha hızlı veri transferine izin veren bu arayüz, özellikle video işleme işlemleriyle uğraşan, büyük boyutlu dosya transferi yapan kullanıcıların işlerini oldukça kolaylaştırıyor.
Apple MacBook Air
Yeni nesil Air’lar, birçok eski nesil Air sahibinin dert yandığı klavye aydınlatmasına da çözüm getiriyor. Çok büyük bir icat değil tabii ki yıllardır birçok bilgisayarlarda kullanılıyordu ama artık Air’larda da aydınlatmalı klavye var.
Apple MacBook Air
11 ve 13 inçlik yeni Air’lar, Apple’ın bugün piyasaya çıkan en yeni ve en güçlü işletim sistemi Mac OS X Lion yüklü olarak geliyor. Mac OS X Lion’ın getirdiği yenilikler sayesinde, bilgisayarların touchpad’leri üzerinde yapılan birkaç parmak hareketi birçok işlevi yerine getirebiliyor. Lion sayesinde touchpad’in hassasiyetinin de bir hayli arttığı belirtiliyor. Ekran büyüklüklerine göre 64, 128 ve 256 GB flash hafızaya sahip olan bilgisayarların fiyatları Apple Store üzerinde 999 dolardan başlayıp 1.599 dolara kadar çıkıyor.
Apple MacBook Air

Advertisement