reklamı kapat

POPÜLER

2020 Peugeot 5008

Yeni Peugeot 5008 için marka içerisinden ilk açıklamalar

Önümüzdeki 2 yıllık süreçte tanıtılması planlanan yeni Peugeot 5008 için, tasarım ekibi tarafında belli başlı öncelikler belirlenmiş gibi görünüyor.

Son 5 yıllık süreç içerisinde attığı adımların ardından SUV pazarında bir lider haline gelen Peugeot, aslında beraberinde bir devrimi de getirdi. 3008 ve 5008 ile başlayan bu devrim, ailenin dış tasarım çizgilerinin yanında kokpitinde de daha önce görülmemiş bir seviyeyi karşımıza çıkartmıştı. İkilinin ardından 208 ve 2008 ile kompakt üyelere de daha farklı çizgilerde yansıyan bu değişim için tekrar hikayeyi başa sarma dönemi yaklaşıyor. Kısa süre önce 308 revize niteliğinde dokunuşlarla makyaj operasyonu gerçekleştiren markanın tasarım ekibi, yeni 5008 ile tasarım çizgilerinde yeni bir boyuta geçmek istiyor. Yeni nesil dinamiklerle 2022 yılında pazarlara sunulması planlanan amiral gemisiyle ilgili açıklamalar Peugeot’nun tasarım şefi Gilles Vidal’den geldi.

Yeni Peugeot 5008 daha çok kullanışlılık üzerine şekillenecek

Süreçle ilgili Auto Express’e açıklamalarda bulunan Vidal, değişimin daha çok pratik ve kullanışlılık üzerine şekilleneceğine işaret ediyor. Vidal açıklamalarında; “Yapılan araştırmalarda 5008 modelinin ağırlıklı olarak çocuk sahibi genç yetişkinler tarafından satın alındığı görülüyor. Yani kullanışlılık ön planda. Bu durum bizi 5008’in yeni neslinde tasarım olarak daha köşeli ve çekici yapmanın bir yolunu bulmaya yönlendirebilir. 5008’in MPV’den dönüşümünde ortaya tekrar köşeli tasarım fikrini attığımda, herkes sıkıcı bir köşeli form olmamalı dedi. Burada benim yapmak istediğimse aracı kesinlikle daha pratik hale getirmek. Burada başka bir çekicilik yakalamaya çalışıyoruz. Bu tamamlandığında geri kalanlar için hala etkileyici bir karakter oluşturmaya yerimiz olacak.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu açıklamalar ışığında aracın özellikle arka tarafında daha dikey bir arka cam hattı kullanılacağı ön görülüyor. Bu da genel bagaj kapasitesini artıracak ve üçüncü koltuk sırası için konaklamayı geliştirecek. Bir sonraki 3008’de olduğu gibi 5008’de de mevcut EPM2 platformunun yeni neslinin kullanılması bekleniyor. Bu da otomobilin benzinli, dizel, mild-hibrit ve saf elektrikli güç aktarma organlarıyla çalıştırılmasını sağlayacak.

İlgili video

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın