reklamı kapat

POPÜLER

Recall

Yeni Windows 11 özelliği Recall çok riskli bulunuyor

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz haftalarda düzenlendiği etkinlik kapsamında yapay zeka odaklı Copilot+ PC’leri ve Recall özelliğini duyurdu.

Microsoft’un yeni tanıttığı yapay zeka odaklı Copilot+ PC’lerin Windows 11 üzerinden sunacağı yapay zeka özelliklerden birisi “Recall” olacak.Bilgisayarınızda yaptığınız her şey için bir fotoğrafik hafıza” olarak aktarılan Recall özelliği, kişilerin PC’lerinde gördükleri içerikler arasında arama yapmasına ve bunu haftalar öncesine götürmesine imkan tanıyacak. Özet olarak çok gelişmiş bir geçmiş arama sistemi olan Recall, birçok kişiyi heyecanlandırdı ancak daha sonra özelliğin temel çalışma mantığı tam olarak ortaya çıkınca çok sayıda eleştiri ve endişe dile getirilmeye başlandı. Recall özelliğinin temelinde sistemin sürekli olarak ekran görüntüsü alması ve bunları kaydetmesi yer alıyor. Yani bu yeni özellik aktif edildiği zaman bilgisayarda yaptığınız her şeyin ekran görüntüsünü alıyor ve bunları işleyerek arka plana atıyor. Bu durum sürpriz olmayacağı üzere kullanıcıların çok hoşuna gitmedi ve gizlilik konusunda da aklına yatmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Microsoft ise yaptığı açıklama kapsamında alınan ekran görüntülerinin doğrudan bilgisayarlarda kalacağını ve yerleşik olarak bilgisayarların işlemcileriyle işleneceğini belirtti. Buna göre alınan ekran görüntüleri bir sunucu sistemine gitmeyecek, süreçte Copilot+ PC’lerin taşıdığı işlemcilerdeki NPU biriminden yardım alınacak. Ancak bu da yüzde 100 güvenli bir altyapı kurulduğu anlamına gelmiyor. Örneğin 2020 yılında kısa bir süre için Microsoft’ta çalışan güvenlik araştırmacısı Kevin Beaumont, Recall’ın ekran görüntüsü aldıktan sonra OCR teknolojisiyle analiz ettiği içerikleri ya da verileri düz bir metin içinde depoladığını keşfetti.

“Her birkaç saniyede bir ekran görüntüsü alınıyor. Bunlar, cihazınızda çalışan Azure AI tarafından otomatik olarak optik karakter algılama sisteminden geçiriliyor ve bir SQLite veri tabanına yazılıyor” diyen Beaumont, “Bu veri tabanı dosyası, bilgisayarınızda görüntülediğiniz her şeyin düz metin olarak kaydını tutuyor.” bilgisini de veriyor. Bu dosyalara kötü niyetli kişilerin ulaşabileceğini belirten ve bunu bir “güvenlik felaketi” olarak nitelendiren Beaumont, yukarıdakilere ek olarak, “Recall, hacker’ların baktığınız her şeyi saniyeler içinde otomatik olarak elde etmesini sağlayabiliyor” dedi.

Microsoft, istenirse Windows 11 ayarlarından kapatılabilecek yeni özelliğiyle Elon Musk’tan da iyi bir geri dönüş almamıştı. Bu konuda bir paylaşım yapan Musk, “Bu bir Black Mirror bölümü” dedi ve bu özelliği çıktığı zaman hemen kapatacağını söyledi.

Recall özelliği yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER