reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm

Qualcomm, Snapdragon işlemcili dizüstüleri öne çıkarmak için “I’m a Mac” ile tanınan Justin Long ile çalıştı [Video]

İşlemci devi Qualcomm, Snapdragon işlemcili dizüstüleri öne çıkarmak için “I’m a Mac” ile tanınan Justin Long’la çalıştı.

Apple’ın yıllar önce çektiği reklamlarında yer alan “I’m a Mac” aktörü Justin Long, bu sefer Qualcomm tarafından hazırlanan kısa bir reklamda boy gösterdi. Buradaki bağlantıda izleyebileceğiniz reklamda, MacBook’u üzerinde Snapdragon işlemcili PC araması gerçekleştiren bir kişi karşımıza çıkıyor. Kısa içerikte ‘işler değişti’ mottosu üzerinden yeni modeller öne çıkarılmaya çalışılıyor. Apple’ın “performans-enerji kullanımı” konusunda çok iyi sonuçlar ortaya koyan Arm mimarili M-Serisi (M1, M2 ve M3) işlemcilerinin karşısına Snapdragon X serisi dört farklı işlemci çıkarılıyor. Ailede tekrardan hatırlamak adına üç farklı “X Elite” ve alt seviye “X Plus” yer alıyor. X Plus şu aşamada tek bir model olarak geliyor ve toplam 10 çekirdek üzerine kuruluyor. 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip işlemcinin, maksimum çok iş parçacıklı frekansı 3,4 GHz olarak açıklanıyor. 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği olan işlemcide 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

X Elite işlemciler ise ortak olarak 12 çekirdek üzerine kuruluyor, 8.448 MT/s hıza ulaşan LPDDR5x RAM desteği taşıyor ve en üstteki sürüm 4,6 TFLOP’luk, diğerleri ise 3,8 TFLOP’luk bir Adreno GPU birimi ile geliyor. Ortak olarak 45 TOPS’luk bir yapay zeka işlem birimine sahip X Elite işlemcilerin, üstündeki iki modelinde “Dual-Core Boost” desteği bulunuyor ve burada 4,2 GHz ile 4.0 GHz saat hızları açıklanıyor. Modellerin maksimum çok iş parçacıklı frekansı ise en üstte 3,8 GHz, alttakilerde ise 3,4 GHz olarak karşımıza çıkıyor.

Justin Long geçtiğimiz yıllarda Intel’le de bir reklam çalışması gerçekleştirmişti. Firma yayınladığı çok sayıdaki reklamda Intel işlemcili Windows PC’lerin Mac’lerde olmayan özellikleri ve imkanları üzerinden Apple’a gönderme yapmıştı. Bu reklamlarda Qualcomm gibi Justin Long‘u kullanan Intel, bu reklamlar ile iyi geri dönüşler almamıştı.

Qualcomm haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER