reklamı kapat

POPÜLER

Yenilenen yüzü ile 2017 Hyundai i30 ortaya çıktı [Video]

Hyundai’nin C segmentindeki temsilcisi i30, yeni nesil formuna kavuştu. 3. jenerasyon i30’da dış hatların yanında iç tarafta da önemli yenilikler göze çarpıyor.

Markanın yeni yüzünü temsil edecek olan yeni nesil i30’da Hyundai’nin basamaklı ızgara adını verdiği genişletilmiş çizgili ön panjur ilk bakışta öne çıkan yeniliklerden. Marka yeni i30 ile beraber modellerin yeni nesil bir tasarım diline kavuşacağını açıkladı. Araç içerisinde dikkat çeken en büyük yeniliklerden biri konsolun ortasında konumlandırılan multimedya ekranı. Hyundai bu konudaki eleştirileri dikkate almış olacak ki iç tasarımında kullandığı günümüz tasarımlardan geri kalmış dilinden vazgeçmiş olarak karşımıza çıkıyor. i30’un multimedya sistemi Apple Car Play ve Android Auto destekli bir şekilde gelecek. 5 ile 8 inç arasında olan multimedya ekranın başlangıç donanım seviyesinden standart olarak geleceği de verilen bilgiler arasında. Hyundai’nin bu hamlesi adeta yeni tasarım dilinin geç gelmesinin bir özrü gibi gözüküyor.


4.340 mm uzunluğa sahip olan i30 bir önceki nesline göre 40 mm daha uzun. 395 litre bagaj hacmine sahip olan araç eski neslinden 17 litre daha geniş olmasının yanında en büyük rakiplerinden biri olan Volkswagen Golf’ten 15 litre daha fazla bir hacim sunuyor.

Hyundai, yeni i30’da verimliliği ve düşük yakıt tüketiminde verimliliğe gitmek adına düşük hacim modasına katılıyor. Bu proje dahilinde turboşarjlı motorlar markanın yeni nesil ürün gamında yer alacak. İki yeni nesil benzinli motor ve bir adet 1,6 litre turbo dizel üniteyle sunulan otomobil, tüketimi yüzde 20’ye kadar düşürebilen ve aynı zamanda yüzde 10 performans avantajı sunabilen 7 ileri çift kavramalı (DCT) otomatik veya 6 ileri manuel şanzımanla kullanıcılara sunulacak.


Üç silindirli, 1,0 T-GDI motor, 120 beygir güç üretirken 171 Nm de maksimum tork değeri sunuyor. Bu motor sadece 6 ileri manuel şanzımanla satışa sunulacak. Daha fazla performans sunabilen 1,4 litrelik benzinli T-GDI ünite ise 6.000 devirde 140 beygir güç üretiyor ve tork değeri ise 1.500 devirden itibaren 242 Nm. Bu yeni ünite ise 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT ile sunulacak. Hyundai, daha önceki jenerasyonda kullanılan 1,6 litre 136 beygirlik turbo dizel motora da yer veriyor. Bu motor seçeneğinde de 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzıman görev alıyor. 29 Eylül’de Paris Otomobil Fuarın’da boy gösterecek olan yeni i30’un üretimine 2017 yılında başlanması bekleniyor.

VİDEO
https://www.youtube.com/watch?v=qdBx7aX6rCA