reklamı kapat

POPÜLER

Mr Big Dipper - Nicholas Roemmelt

An Icy Moonscape - Kris Williams

The Road Back Home - Ruslan Merzlyakov

Super Moon - Giorgia Hofer

Reflection - Beate Behnke

NGC 7331 – The Deer Lick Group - Bernard Miller

Ignite the Lights - Nicolas Alexander Otto

Hustle and Peaceful - Prisca Law

Crescent Moon over the Needles - Ainsley Bennett

Auroral Crown - Yulia Zhulikova

Beautiful Trømso - Derek Burdeny

Aurora over Svea - Agurtxane Concellon

Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasının finalistlerine ait nefes kesen kareler [Video]

National Geographic Yılın Seyahat Fotoğrafı Yarışması‘nın kazanan kareleri sizin için fazla “sıradansa” gelin Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasının katılımcılarına bir bakalım.

Greenwich Kraliyet Gözlemevi geçtiğimiz günlerde Yılın Astronomi Fotoğrafçısı yarışmasına (Insight Astronomy Photographer of the Year) dair bazı bilgiler ve katılımcılardan kareler paylaştı. Yılın astronomi fotoğrafçısını seçmenin yanı sıra yarışma 9 farklı kategoride de ödül verecek. Ayrıca iki özel ödül de katılımcıları bekliyor. Bu yılın kategorileri ise şu şekilde: Gökyüzü resmi, tan vakti, insanlar ve uzay, Güneş, Ay, gezegenler, kuyrukluyıldızlar ve asteroidler, yıldız ve nebulalar, galaksiler ve 16 yaşının altındaki katılımcılar için Yılın Genç Astronomi Fotoğrafçısı ödülü.

Bu yıl düzenlenen yarışmaya 91 farklı ülkeden 3.800 kare fotoğraf gönderildi. Amatör ve profesyonellerin beraber yarıştığı etkinlik birinciye 10 bin sterlin ödül vadediyor. Her bir kategorinin birincisi ve özel ödül alan yarışmacılar da nakitle ödüllendirilecek. Birincilerin fotoğrafları aynı zamanda gözlemevinin astronomi merkezinde sergilenecek. Birinciler ve finalistlerin işlerinin kasım ayında çıkacak olan fotoğraf kitabında yer alacağını da belirtelim. Söz konusu kitapta 140’tan fazla nefes kesen görsel, teknik detaylar ve jüri yorumlarıyla yer alacak. Kitap Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nin çevrim içi mağazasında satışa sunulacak. Yarışmanın birincileri ise 14 Eylül‘de açıklanacak. Finalistlere ait tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO