reklamı kapat

POPÜLER

SEETROEN

Yol tutmasını önleyen gözlük SEETROEN incelemesi

Citroen’in 2018 yılı içerisinde dikkat çeken ürünlerinden birisi olan gözlüğü SEETROEN, tüm dünyada yaşanan yol tutma problemine basit ve işlevsel çözüm getirme iddiasında.

Teknolojik gelişmelerin otomobil dünyasına olan etkilerini genellikle beraberinde getirdiği özellikler üzerinden ele alıyoruz. Özellikle son dönemleri baz aldığımızda “teknoloji” ve “otomobil” kavramının bir araya gelmesiyle akıllara beliren ilk noktalardan birisi otonom sürüşe giden yol oluyor. Kullanıcıların alışkanlıklarını doğrudan etkileyen ve etkileyecek olan bu değişimler, bazı tanımların da değişmesine neden olacak. Direksiyonun tamamen elemine edildiği 5. seviye otonom sürüş teknolojisiyle birlikte; otomobillerin artık birer ofis, toplantı salonu hatta yatak odasına dönüştüğünü göreceğiz. Tüm bu parçalar heyecan verici olsa da, önümüzde gerçekleşmesi için hatırı sayılır bir zaman dilimi olduğu da aşikar. O yüzden vitesi biraz daha düşürüp günümüz şartlarındaki değişimlere odaklanmak daha akılcı bir seçim olacak gibi görünüyor.

Oyuna sürülen yardımcı elemanların temel odağı sürücünün muhattap olduğu noktalar üzerine şekillenirken, otomobil dünyasının dışında gelişen teknolojiler etkisi de göz ardı edilmemesi gereken bir nokta. Bugün dışarıya çıkıp çok değil biraz gözlem yaptığımızda, ellerinde telefon olan çocuk hatta bebekleri görebiliriz. Buna bazılarımız “yeni dönemin çocukları işte!” diyerek hayıflansa da, kimilerine göre teknolojiyle bu kadar erken gerçekleşen tanışma gelecek için olumlu katkı sağlama potansiyeline sahip. Bunu hissedebileceğimiz en önemli yerlerden birisi de otomobillerin arka koltukları aslında. Çıkılan yolculuklar sırasında dikiz aynalarına bakanların, çocukların ellerinde bir cep telefonu veya bir tablet görme olasılığı fazlasıyla yüksek. Bunun farkında olan üreticiler de artık arka bölümdeki USB çıkış sayılarını artırarak, ailelerin “memnuniyetini” üst noktaya çıkarma hamlesinden de geri kalmıyor. Tabi ki hala kitap veya dergi okuyarak teknolojiye direnenlerin hakkını da teslim etmeden geçmek olmaz.

İşin tam da bu noktasında, sadece Avrupa 30 milyondan fazla kişiyi etkileyen bir problem karşımıza çıkıyor; “Yol tutması!” Bu konu üzerinden yapılan araştırmalardan yola çıkarak önemli bir proje ortaya koyan Citroen‘in, “SEETROEN” adını verdiği gözlük projesiyle geride bıraktığımız temmuz ayı içerisinde tanışmıştık. Advanced Comfort programıyla otomobil ve seyahat konforu odaklı ürünler geliştiren Fransız şirket, her üç kişiden birinin yaşamı boyunca en az bir kez yaşadığı bu problemi çözmek için denizciler için geliştirilen bir yöntemden yola çıkıyor. Peki, ilginç tasarımıyla dikkat çeken bu gözlük gerçekten işlevini yerine getirebiliyor mu?