reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Cybertruck

Yolların en garip araçlarından Tesla Cybertruck için 2021 kaçıyor

Fütüristik elektrikli pickup modeli Tesla Cybertruck için 2021’de satış başlamayacak. Firma bu konuda resmi bir açıklama yaptı.

Tasarımı halen görüldüğü zaman ciddi şekilde tartışılan Tesla Cybertruck, ilk tanıtıldığı zaman 2021 sonunda yollara çıkacak açıklaması yapılmıştı. Ancak hiçbir Tesla aracı söz verilen tarihte fabrikayı terk edemedi.

İşte bu durum Cybertruck için de oldu ve aracın 2022’ye ertelendiği aktarıldı. Burada şimdilik net bir tarih verilmiyor ancak aracın 2022’nin hemen başında satın alanlara verilmesi çok da olası görünmüyor.

Bu resmi olarak paylaşılan ertelemenin arkasında ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak global çip krizi ve koronavirüs planları geriye itmiş olabilir yorumları yapılıyor.

Firmanın ürün gamında Tesla Cybertruck modeline ek olarak satışa çıkarılması gereken Tesla Semi ve Tesla Roadster modelleri de bulunuyor. Onlar için de aktif üretim çalışmaları sürüyor.

Cybertruck bundan önce elektrikli Hummer gibi yengeç moduna sahip olacak olmasıyla gündeme gelmişti. Yengeç modu, arka tekerlere hareket kabiliyeti konulması ile elde ediliyor ve bu sayede araç yan şekilde yol alabiliyor.

Cybertruck için ayrıca kısa süre önce kilit bir Samsung haberi çıkmıştı. Buna göre Tesla ile Samsung, Cybertruck bünyesinde kullanılacak kameralar için tam 436 milyon dolarlık bir tedarik anlaşması yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Cybertruck için bilinmesi gereken detaylar şöyle

Cybertruck tek motor arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyonu bulunuyor.

Elektrikli pickup en güçlü versiyonu ile 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede çıkabiliyor ve 6,3 ton gibi oldukça yüksek bir çekme gücü sunuyor.

Araçta pil konusunda da üç farklı paket sunuluyor. Bu pil paketleri 400 km, 480 km ve en üstte tam 800 km menzil getiriyor. Tesla Cybertruck 39.900 dolarlık bir başlangıç fiyatına sahip. Diğer versiyonlar ise 49.900 dolar ve 69.900 dolarlık fiyatlara sahip.

İlgili Video