reklamı kapat

POPÜLER

YouTube, aylık 1 milyar tekil kullanıcı sayısına ulaştı

2005 yılının şubat ayında üç eski PayPal çalışanı Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından kurulan YouTube, aylık 1 milyar tekil ziyaretçi sayısına ulaştığını kendi blogu üzerinden duyurdu. İnternet erişimine sahip her iki kişiden birinin video izleme ve paylaşma servisini ziyaret ettiğini belirten YouTube, bir ülke olarak değerlendirilseydi Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü ülkesi olabilirdi.

YouTube buna ek olarak PSY ve Madonna‘nın Madison Square Garden‘da gerçekleştirdikleri performansın 200 binin üzerinde ziyaretçi tarafından izlendiğini de söyledi. Şirketin geçen yılki aylık tekil kullanıcı sayısının 800 milyon olduğunu da belirtmekte yarar var. YouTube, bir yıl gibi bir sürede aylık tekil kullanıcı sayısını 200 milyon artırıp önemli bir başarının da sahibi oldu.

2005 yılında kurulan YouTube, 2006 yılında 1,76 milyar dolara Google tarafından satın alınmıştı. Satın almanın gerçekleştiği dönemde YouTube’un dünya çapındaki kullanıcı sayısı 30-40 milyon civarındaydı.

YORUMLAR