reklamı kapat

POPÜLER

YouTube

100 YouTuber ve Fortnite ile YouTube’da izlenme rekoru

YouTube, tekil bir kullanıcıya ait, bugüne kadarki en büyük canlı yayınlarından birine imza attı. 100 YouTuber’ın katılımıyla gerçekleşen yayın üç saatte dudak uçuklatan bir izlenme sayısına ulaştı.

Ninja ve Drake’in Twitch üzerinden yaptığı Fortnite yayınıyla kırılan Twitch izlenme rekorunun dumanı hala üstündeyken benzer bir rekor da YouTube’dan geldi. Ancak YouTube’un rekoru inanılmaz iddialı. 28 milyon takipçisi bulunan İspanyol YouTuber elrubiusOMG, 99 başka YouTuber’la beraber 25 Mart’ta düzenlediği Fortnite etkinliğinde 3 saat gibi bir sürede 1 milyondan fazla izleyiciye ulaşmayı başardı. Tekil kullanıcı açısından rekor olan bu sayı ise ne yazık ki tüm popüler video paylaşma platformunun en çok izlenen yayını olamadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En çok izlenen YouTube canlı yayınları

Tekil kullanıcıların bu noktada handikap yaşaması çok doğal. Zira birinci sırada 8 milyonun üzerinde izleyiciyle 2012’de gerçekleşen Red Bull Stratos yayını bulunuyor. Elon Musk’ın SpaceX etkinliği de anlık 2,3 milyon izlenmeye erişmişti. Ancak oyun alanında YouTube’un bu kadar izleyici çektiği daha önce görülmüş bir durum değil.

Tekil bir kullanıcının 1,1 milyon anlık izleyiciye ulaşmış olması oldukça şaşırtıcı bir durum. Çünkü bildiğiniz gibi canlı yayın ve oyun yayınları dendi mi akla gelen ilk isim Twitch oluyor. Oynanan oyunun Fortnite olması da ayrıca dikkat çekiyor. Son dönemlerde popülerliği iyiden iyiye artan oyun sadece oyuncuların değil izleyicilerin de ilgisini çekiyor.