reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P20 Pro 20 Pro DxOMark
Huawei P20 Pro 20 Pro DxOMark
Huawei P20 Pro 20 Pro DxOMark
Huawei P20 Pro 20 Pro DxOMark
Huawei P20 Pro 20 Pro DxOMark

Mobil fotoğrafçılığa çağ atlatan Huawei P20 ve P20 Pro’nun inanılmaz DxOMark puanı

Akıllı telefonların kamera performanslarını bilimsel olarak test eden DxOMark, bugün mobil taraftaki yeni liderleri gözler önüne serdi. Huawei’nin yeni akıllı telefonları P20 ve P20 Pro, gösterdikleri performans ile tüm rakiplerini geride bıraktı.

Xiaomi Mi Mix 2S gibi telefonu resmi lansmandan önce elde etme şansını yakalan DxOMark, incelemelerini hızlı olarak çıktı. Buna göre P20 Pro fotoğraf tarafında 114, video tarafında 98, ortalama ise 109 puan aldı. P20 ise fotoğraf tarafında 107, video tarafında 94, ortalama ise 102 puan aldı. Bu inanılmaz puanlar ile Samsung Galaxy S9 Plus, Google Pixel 2 ve iPhone X‘u geride bırakan modeller, kamera performanslarıyla gerçekten sınırları zorluyor. Burada ilk olarak P20 ile başlayalım. Arkasında 1/2.3 inç RGB ve 1/2.78 inç siyah beyaz sensörlü 12 megapiksel ve 20 megapiksel iki kamera yer alan telefon, F1.6 ve F1.8 diyafram değerlerine sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan testlerde yüksek netleme performansı sunan telefon, her koşulda yüksek dinamik aralık sunmasıyla göz dolduruyor. Kumlama ve dokular arasında dengeli olan cihaz, parlak ve canlı renkleriyle öne çıkıyor. Çift kamerasıyla objeleri arka plandan ayırma konusunda beğenilen telefon, yakın çekimlerde çok yüksek detay ortaya koyuyor. Ancak bu her şeyin mükemmel olduğu anlamına geliyor. Söylendiği kadarıyla bazı renk sapmaları görülebiliyor. Düşük ışıkta ufak detay kayıpları yaşayan model, flaşlı çekimlerde de bazı renk sorunları yaşayabiliyor.

Huawei P20 Pro 20 Pro DxOMark
Huawei P20 Pro 20 Pro DxOMark

Fotoğraf konusunda esas önemli model “Huawei P20 Pro”

Arkasında üç lensli bir kamera sistemi yer alan P20 Pro, bu açıdan bir ilke imza atıyor. 40 megapiksel, 20 megapiksel (Siyah beyaz) ve 8 megapiksel kameraları birleştiren model, 1/1.73 inç, 1/2.78 inç ve 1/4.4 inç sensörler kullanıyor. Bu kombinasyon ile kayıpsız yakınlaştırma sunan telefon, 4K video çekebiliyor. 720P çözünürlükte 960 kare yavaş çekim de yapabilen cihaz, testlerden P20’yi de geçerek açık ara liderlikle ayrılıyor. Zoom yapıldığı zaman çok iyi detay sunan model, arka planlı bulanıklaştırma konusunda da takdir topluyor.

Fotoğraf kumlaması düşük seviyede olan akıllı telefon, hızlı ve kararlı otomatik netleme yapıyor. Flaş performansı çok beğenilen Pro, olumsuz olarak çok fazla yorum almıyor. Sadece iç mekan çekimlerinde bazı renk sorunları görülebiliyor. Ayrıca HDR çekimlerde bazı hataların gözlenebildiği belirtiliyor. Ek olarak zoom ile beraber bazı netleme, beyaz ayarı ve pozlama kararsızlıkları yaşanabiliyor. Ancak genel olarak modelin fotoğraf performansı çok beğeniliyor. DxOMark telefonu direkt olarak “oyunu değiştiren” şeklinde tanıtıyor. Biliyorsunuz bu unvanı almak teknoloji sektöründe çok kolay olmuyor.

Video