reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 20 Pro DxOMark

P20 Pro sonunda geçildi mi?; işte Huawei Mate 20 Pro DxOMark sonucu

2018’e damgasını vuran modellerden Huawei Mate 20 Pro için çok uzun süredir beklenen DxOMark sonucu çıktı. Peki model P20 Pro’yu geçebildi mi?

Huawei’nin Mate 20 Pro modelinin DxOMark sonucunu bildiği ancak puanın çok yüksek olması nedeniyle paylaşmak istemediği söyleniyordu. Buna kısa süre önce bir açıklama gelmiş ve incelemenin yolda olduğu müjdelenmişti. İşte bu inceleme dakikalar önce yayımlandı. Yapılan inceleme sonucunda P20 Pro ile benzer şekilde ortalama 109 puan alan Huawei Mate 20 Pro, puan açısında P20 Pro’yu geçememiş olmasına rağmen DxOMark’ın yeni lideri oldu. Biraz daha detaya indiğimiz zaman DxOmark modele fotoğraf tarafında 114, video tarafında ise 97 puan verdi. P20 Pro ise fotoğraf tarafından 114, video tarafından ise 98 puan almıştı. Bu açıdan kafa kafaya bir performans sunan telefonlar, P30 Pro gelene kadar liderliği kimseye bırakmayacak gibi görünüyor.

Mate 20 Pro’un inceleme detaylarına da kısaca bir göz atalım. Firma olumsuz tarafta modelin flaşlı otomatik netleme performansını beğenmiyor, bokeh modunda kişilerin yüzünde detay kaybı oluşturduğunu ve ince detayların tam olarak işlenemediğini belirtiyor. Olumlu tarafta ise ilk olarak yüksek zoom imkanı ve düşük ışıkta bile kontrollü kumlama performansı beğenilmiş görünüyor. Pozlamayı iyi ayarladığı ve yüksek dinamik aralık sunduğu söylenen telefon, beyaz ayarı ve renk oluşturma konusunda da beğeni topluyor. Otomatik netleme sistemi çoğu koşulda çok hızlı çalışıyor denilen Mate 20 Pro, benzer olumlu yorumları video tarafında da almayı başardı. Video tarafında olumsuz olarak yürürken çekilen videolarda oluşan sallantı ve detay kaybı karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 20 Pro modelinin teknik detayları şöyle

6,39 inç boyutunda 3210×1440 piksel AMOLED ekran üzerine kurulan telefon, bu ekranda geniş bir çentik taşıyor. Kutusundan Android 9.0 üzerinde çalışan EMUI 9.0 ile çıkan model, gücünü Kirin 980 işlemci ve 6 GB RAM’den alıyor. 4.200 mAh kapasitesinde pili bulunan telefon, kablo üzerinde 40W, kablosuz olarak 15W hızlı şarj ile destekliyor. Telefon özellikle Leica imzalı üçlü kamera sistemiyle dikkat çekiyor. Burada 40 MP (f1.8) geniş açı + 8 MP (f2.4) telefoto + 20 MP (f2.2) ultra geniş açı arka kamera ve 24 MP (f2.0) ön kamera kurulumu karşımıza çıkıyor.

İlgili Video

Mate 20 ailesinin tanıtım videosu