reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

YouTube

YouTube’dan çalıntı videolara geçit vermeyen yeni özellik

YouTube‘da içerik üreticilerin en büyük sorunlarından biri de ürettikleri videonun çalınması ve yeniden yüklenerek üzerinden kazanç sağlanması. Platform bunu önlemeye hazırlanıyor.

Advertisement

YouTube’da küçük-büyük demeden her kanalın, her içerik üreticisinin karşılaştığı ortak sorunlardan biri çalınan videolar. Kendi içeriklerinin platforma başka kanallar aracılığıyla yeniden yüklenmesi hatta bazı durumlarda 3. kanallarda bu içeriğin daha fazla izlenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Popüler video paylaşım platformu ise bunun önüne geçmek için yeni aracını içerik üreticilerle paylaştı. İçerik üreticilerini “Acaba içeriğim çalınıp yeniden yüklendi mi?” diye tek tek arama yapmaktan kurtaracağı belirtilen bu özellik Copyright Match olarak adlandırılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Birbirinin aynı videoları bulan sistem

Söz konusu sistemde platforma bir video yüklendiğinde, platform kendi içinde yüklü diğer tüm videoları tarıyor. Bu tarama sırasında da benzerlik olan videoları ayıklamaya çalışıyor. Eğer bir ya da birden fazla video arasında benzerlik yakalarsa orijinal kaynağa bunu bildiriyor. Daha sonra o videolarla ilgili alınacak kararlar ise içerik üreticisinin insiyatifine bırakılıyor. Videoları umursamayacağı gibi, kaldırılması için harekete de geçebilir.

Bu aracın yaklaşık 1 yıldır test edildiği, güvenilir ve etkili olduğu kaydedilmiş. Aracın aynı zamanda tüm bir videoyu yeniden yükleyenleri bulmak için tasarlandığı belirtiliyor. Yani orijinal içerik içinden bir parça kullanıldıysa bunun için hala eski usül geçerli. Resmi açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.